Lublin pełen Gatesów

Autorzy startupów nominowanych do tegorocznej Nagrody Gospodarczej Prezydenta Miasta Lublin

Znamy najciekawsze pomysły na biznes, nominowane do tegorocznej Nagrody Gospodarczej Prezydenta Miasta Lublin.
W pierwszej edycji konkursu Lublin Biznes Network zaprezentowało się 10 wyróżnionych startupów. Krótkie prezentacje pomysłów na biznes odbyły się w Trybunale Koronnym we wtorkowe popołudnie, 25 kwietnia. W elitarnej czwórce, która będzie nominowana do Nagrody Gospodarczej Prezydenta Lublin znalazły się startupy Plantalux, MallNavigator, Adizzi oraz SkyTech Drones.
Pierwsza z firm zajmuje się doświetlaniem roślin uprawianych szklarniowo. – Świecimy żarówkami LED, czterokrotnie oszczędzając na wydatkach. Jesteśmy najtańsi w Polsce, czekamy na pierwsze testy na powierzchni jednego hektara – referował Jakub Lachowski. Plantalux dzięki sterowaniu światłem wpływa na proces dojrzewania roślin.
Wyróżnione zostało również narzędzie analityczne Adizzi.com, dające możliwość dopasowania do firmy najlepszej z możliwych reklam (tradycyjna lub wypozycjonowana w sieci). – Widzimy, jak niedopasowane i przepłacane mogą być reklamy. Precyzujemy grupę docelową, doradzamy wybór najlepszej reklamy – mówił Michał Pukacz z Adizzi. W docenionych startupach znalazł się również MallNavigator, a więc kolejne narzędzie analityczne, mierzące zainteresowanie klientów sklepami i markami. Do tego jest to informator zakupowo-promocyjny, a to wszystko w formie zgrabnej aplikacji.
Czwórkę nagrodzonych zamknęła firma SkyTech, mająca pomysł na tworzenie inteligentnych dronów.
– Pomysły konstruktorów generują nowe pola badawcze. Widzimy, że coraz lepiej wygląda współpraca uczelni z biznesem, że to zaufanie rośnie. W Lublinie mamy ponad 400 startupów, ale wiele z nich to dojrzałe projekty biznesowe. To fundamenty, na których budujemy potęgę gospodarczą Lublina, a które uzupełnią nasze zakłady flagowe: Ursusa, Aliplast, czy Greiffenbergera – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. BCH