Lublin samorządową stolicą Trójmorza

Uczestnicy jednego z paneli dyskusyjnych II Samorządowego Kongresu Trójmorza

Ponad 700 przedstawicieli rządów, samorządów, biznesu i nauki z 12 państw członkowskich Inicjatywy Trójmorza oraz UE, USA i Niemiec uczestniczyło w zorganizowanym w Lublinie po raz drugi Samorządowym Kongresie Trójmorza.


Przez dwa dni (6-7 czerwca) w Lubelskim Centrum Konferencyjnym debatowano nad najważniejszymi wyzwaniami politycznymi i gospodarczymi stojącymi przed krajami położonymi między morzami: Bałtyckim, Czarnym i Adriatyckim, ale również Unią Europejską i USA, głównie w kontekście trwającej w Ukrainie wojny i pomocy w jej odbudowie. Stąd w Kongresie uczestniczyli goście z Ukrainy i ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński, a obecny na jego otwarciu premier Mateusz Morawiecki podkreślał rosnące znaczenie koncepcji Trójmorza.

– Poprzez współpracę regionalną, współpracę regionów, województw i powiatów poznajemy najlepiej korzyści z Trójmorza, ale także dostrzegamy, co byłoby gdybyśmy tej idei nie rozwijali. Kongres musi się odbywać w cieniu wojny na Ukrainie, która z jednej strony jest wydarzeniem tragicznym, z drugiej to wojna, która w całym swoim okrucieństwie pokazała, jak ważna jest współpraca państw flanki wschodniej NATO i Unii Europejskiej.

Jednocześnie uzmysłowiła nam, że nie ma Trójmorza bez wolnej i suwerennej Ukrainy. Koncepcja Trójmorza będzie wielkim sukcesem zwłaszcza wtedy, gdy Europa Środkowo-Wschodnia stanie się Europą Centralną dla rozwoju gospodarczego Unii Europejskiej. Ostatnie lata pokazały, że tak może być – mówił M. Morawiecki.

ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here