Lublin stawia na węzły… przesiadkowe

Nowe pętle dla pojazdów komunikacji miejskiej, parkingi typu Park&Ride, miejsca dla rowerów czy ładowarki dla autobusów elektrycznych. To najważniejsze elementy budowanych w Lublinie węzłów przesiadkowych. Powstaną one docelowo w siedmiu miejscach na terenie miasta. Prace trwają już na ulicach Żeglarskiej, Zbożowej i Franczaka Lalka.


– Węzły będą integrować różne rodzaje transportu: samochodowy, rowerowy, pieszy oraz komunikację miejską. Będą to nowoczesne obiekty z niezbędną infrastrukturą – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Prace trwają na ul. Żeglarskiej, Zbożowej oraz Franczaka Lalka. – W pierwszej lokalizacji powstanie parking Park&Ride dla ponad 30 samochodów, w dwóch pozostałych miejsca postojowe w systemie Kiss&Ride – wylicza Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

Parkingi typu Park&Ride dedykowane są osobom, które dojeżdżają spod Lublina tak, by mogli pozostawić swoje auta w wyznaczonych miejscach i przesiąść się do komunikacji miejskiej, co ma przełożyć się na zmniejszenie w mieście korków i czystsze powietrze. Stanowiska typu Kiss&Ride przeznaczone są do krótkiego postoju dla kierowców, podwożących na przystanek np. swoje dzieci. Zakończenie prac związanych z budową trzech węzłów planowane jest na koniec czerwca 2021 roku.

Do końca przyszłego roku mają powstać kolejne cztery węzły. Obecnie trwają przetargi na budowę węzłów przesiadkowych przy ul. Granitowej (os. Poręba) oraz przy al. Kraśnickiej. Termin otwarcia ofert wyznaczono na 28 sierpnia. W planach jest ogłoszenie przetargu na budowę parkingu przy ul. Grenadierów oraz ostatniego węzła przesiadkowego przy ul. Osmolickiej.

Przypomnijmy, że pierwszy węzeł przesiadkowy wraz z parkingiem Park&Ride dla 23 samochodów, powstał przy ul. Abramowickiej. Można z niego korzystać od września 2019 roku. GR

Węzły przesiadkowe w liczbach:

4 parkingi Park&Ride
5 parkingów Kiss&Ride
7 lokalizacji
7 budynków socjalno-sanitarnych
10 ładowarek dla autobusów elektrycznych
12 wiat przystankowych
21 miejsc postojowych w ramach parkingów Kiss&Ride
50 stojaków rowerowych
59 stanowisk dla pojazdów komunikacji miejskiej
134 miejsca parkingowe dla samochodów w ramach Park&Ride