Lublin w dużej mierze go ukształtował

W Lublinie nauczył się wszystkiego, co najważniejsza dla młodego człowieka: czytać, pisać i… jeździć na rowerze. Do Koziego Grodu wracał wielokrotnie, by kręcić tutaj swoje filmy i wystawiać sztuki. Mowa o Juliuszu Machulskim, wybitnym polskim reżyserze, producencie filmowym, scenarzyście i dramaturgu. W najbliższy czwartek radni, podczas sesji Rady Miasta, będą głosować nad przyznaniem Machulskiemu tytułu Honorowego Obywatela Lublina.


Honorowe Obywatelstwo to najwyższe miejskie wyróżnienie w Lublinie. Przyznawane jest od 1994 roku osobom, które swoją działalnością i postawą rozsławiają Kozi Gród, zarówno w Polsce jak i na arenie międzynarodowej. Nadawane jest uchwałą rady miasta z inicjatywy prezydenta lub grupy radnych. Tym razem wniosek do prezydenta Lublina o nadanie tego zaszczytnego tytułu wybitnemu polskiemu filmowcowi Juliuszowi Machulskiemu złożyła Karolina Rozwód, dyrektor Teatru Starego w Lublinie. Wniosek zbiega się z przypadającymi na rok 2022 obchodami 200-lecia istnienia oraz 10-lecia funkcjonowania Teatru Starego.

Miłośnikom polskiego kina Juliusza Machulskiego przedstawiać nie trzeba. – Jednak nie każdy wie, że jest blisko związany z Lublinem. W dzieciństwie przez kilka lat mieszkał w naszym mieście, gdy jego rodzice Halina i Jan byli związani zawodowo z Teatrem im. Juliusza Osterwy. To w naszym mieście, jak sam przyznaje nauczył się wszystkiego, co najważniejsze dla młodego człowieka: czytać, pisać i… jeździć na rowerze. W tamtym czasie często odwiedzał też Kino Staromiejskie w budynku Teatru Starego.

Jak sam podkreśla – Lublin w dużej mierze go ukształtował – mówi dyr. Karolina Rozwód. – Po wielu latach, w 2012 roku jego filmy były jednymi z pierwszych prezentowanych w odnowionym budynku naszego teatru. Wówczas nawiązaliśmy bliską współpracę, co zaowocowało prapremierą sztuki „Machia”, napisanej i wyreżyserowanej przez Juliusza Machulskiego, taka sytuacja, co nie miała wcześniej miejsca na teatralnych deskach – podkreśla dyrektor Teatru Starego.

W Lublinie rozgrywa się również akcja ostatniego z dotychczasowych filmów fabularnych J. Machulskiego – komedia sensacyjna „Volta”, w której pojawi się wiele wątków odnoszących się do trwającego wówczas Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Lublina. Reżyser wielokrotnie podkreśla szczególny charakter naszego miasta i swoje przywiązanie do Lublina.

Wniosek o nadanie Juliuszowi Machulskiemu tytułu Honorowego Obywatela Lublina został pozytywnie zaopiniowany przez Konwent Honorowych Wyróżnień. O to, że radni miasta poprą go na najbliższej sesji w czwartek, można być spokojnym.

– To mój ulubiony reżyser. Na jego filmach wychowały się całe pokolenia Polaków. Szwadron czy Vabank mógłbym oglądać na okrągło. Przypomnę, że przed kilkoma laty wnioskowałem, by plac przed Centrum Spotkania Kultur przyjął imię jego ojca, Jana Machulskiego, wybitnego aktora. Teraz pod nadaniem Honorowego Obywatela Lublina Juliuszowi Machulskiemu podpisuję się obiema rękami – mówi Marcin Nowak, wiceprzewodniczący Rady Miasta.

Juliusz Machulski prestiżowe wyróżnienie mógłby odebrać 11 marca podczas głównych uroczystości z okazji 200-lecia Teatru Starego. Dzień wcześniej obchodzić będzie 67. urodziny.  BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here