Lublin zaplanowany na 2023 rok

Na sesji w ubiegły czwartek Rada Miasta Lublin uchwaliła budżet miasta na 2023 rok. Rekordowe będą dochody – 2,6 mld zł, ale również wydatki – 2,88 mld zł, a dług miasta na koniec roku przekroczy 2 mld 123 mln zł. Nie będzie nowych, spektakularnych inwestycji.

– Budżet miasta na przyszły rok będzie najtrudniejszym w historii Lublina. Przez działania rządu, w 2023 roku utracimy około 300 mln zł dochodów z PIT, a łączna suma strat miasta Lublin wyniesie blisko 595 mln zł. Jako samorząd musimy pogodzić wyższe koszty spowodowane rosnącą inflacją, cenami energii i płacy minimalnej z mniejszymi dochodami, które są efektem m.in. zmian w systemie podatkowym.

W przyszłym roku nie uda nam się odpowiedzieć na wszystkie oczekiwania mieszkańców, jednak mimo konieczności szukania oszczędności, chcemy utrzymać jakość usług oraz tempo rozwoju na dotychczasowym poziomie. W autopoprawce do projektu budżetu uwzględniliśmy część wniosków złożonych przez radnych oraz propozycje, które bezpośrednio przekazali mieszkańcy podczas spotkań i spacerów w ramach „Planu dla Dzielnic” – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Jak podkreślają władze miasta, poziom wydatków na oświatę i pomoc społeczną w 2023 r. zostanie utrzymany na dotychczasowym poziomie. Miasto ma też znów dołożyć rekordową kwotę – ponad 200 mln zł – do zadań, które w ramach subwencji oświatowej powinien sfinansować budżet państwa.

Prezydenccy radni chwalili przygotowany dokument, jako zbilansowany i będący właściwą odpowiedzią na „ciężkie czasy”. – Przygotowany budżet zabezpiecza utrzymanie wysokiego poziomu usług publicznych – podkreślał radny Dariusz Sadowski.

Innego zdania o budżecie byli opozycyjni radni z Prawa i Sprawiedliwości.

– Krzysztof Żuk rządzi w mieście od 2010 roku, a jego frakcja już od 2006 roku. Wzięliście odpowiedzialność za miasto i to na was ona dziś spoczywa. Dochody, które są deklarowane w budżecie wydają się nie do uzyskania. Kiedy prezydent Żuk rozpoczynał urzędowanie, dług Lublina wynosił 534 mln, a potem rokrocznie rósł. Już w 2023 roku przekroczy 2 miliardy złotych. Za tym ciągłym zadłużeniem miasta idą gigantyczne wydatki na obsługę długu, która w przyszłym roku będzie kosztowała nas 170 mln zł, za co moglibyśmy wybudować szkoły, przedszkola, żłobki, o których przecież tak marzy pan prezydent – mówił Piotr Breś, przewodniczący klubu radnych PiS.

Ostatecznie głosami radnych klubu prezydenta Żuka, przy sprzeciwie radnych PiS i głosie wstrzymującym się radnego niezrzeszonego Stanisława Brzozowskiego, budżet został przyjęty.

Zakłada on dochody na poziomie 2,6 mld zł, wydatki w kwocie 2,88 mld zł, z czego 446,9 mln zł (15,5% wydatków ogółem) na inwestycje, w tym niecałe 177 mln zł na te z udziałem środków europejskich.

Wśród zadań inwestycyjnych dominują te już rozpoczęte (przynajmniej formalnie np. przez wybór wykonawcy – dod. aut.): m.in. budowa Dworca Metropolitalnego (104 mln zł), budowa przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca ’80 (42,4 mln zł), budowa ul. Kłopotowskiego (przedłużenie ul. Węglarza) i przebudowa ul. Wallenroda (18 mln zł), przebudowa ul. Popiełuszki, modernizacja skrzyżowania al. Witosa z ul. Doświadczalną, remont kładki dla pieszych nad ul. Filaretów (ok. 1,1 mln zł), rozbudowa ul. Bliskiej i ul. Skowronkowej (21,7 mln zł), przebudowa ul. Raszyńskiej (6,5 mln zł), budowa ul. Zamenhoffa czy ul. Araszkiewicza, dokończenie rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 52 na Felinie, termomodernizacja 4 placówek oświatowych (Przedszkole nr 34 przy ul. Motorowej, Przedszkole nr 75 przy ul. Żelazowej Woli, IV LO przy ul. Szkolnej i V LO przy ul. Lipowej), nowe boiska przy Szkole Podstawowej nr 30 z ul. Nałkowskich (1,2 mln zł) i V LO (1,6 mln zł), przebudowa obiektów sportowych przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 na ul. Rzeckiego (SP nr 22 i XIX LO, 3,7 mln zł), zakup nieruchomości pod nową podstawówkę w rejonie ul. Jemiołuszki, rozpoczęcie budowy III niecki składowiska odpadów w Rokitnie, budowa trzech bloków komunalnych na Felinie, remont basenu w SP nr 16 przy ul. Poturzyńskiej oraz modernizacja bloku żywieniowego w SP nr 34 przy ul. Kosmowskiej czy gruntowna odnowa alei w Parku Rury na LSM (1,2 mln zł).

W przyjętym budżecie zabezpieczono też niezbędne środki na podwyżki wynagrodzeń, czy dostosowanie ich do obowiązującej pensji minimalnej. Podwyżka dla pracowników urzędu i miejskich jednostek ma wynieść przeciętnie 500 zł na etat od 1 stycznia 2023 r. przy uwzględnieniu podwyżek zrealizowanych w roku 2022.

Marek Kościuk