Lublinianie osłupieli…

Urzędnicy tłumaczą, że nie dało się inaczej, a słupy na środku chodnika, choć oprócz przechodniów poruszają się po nim hulajnogi, nie stwarzają niebezpieczeństwa

…na widok słupów trakcji trolejbusowej, które stanęły na środku chodnika przy przebudowywanych Alejach Racławickich na wysokości Ogrodu Saskiego. Urzędnicy tłumaczą, że inaczej się nie dało, a same słupy nie powinny wpływać na bezpieczeństwo osób poruszających się chodnikiem.


Sprawą słupów stojących centralnie na środku ruchliwego trotuaru, na początku Al. Racławickich m.in. przy wejściu do Ogrodu Saskiego, a także po drugiej stronie alei oraz tuż przed Lubelskim Centrum Konferencyjnym zainteresował nas jeden z Czytelników.

– Naprawdę nie dało się tego zrobić normalnie tak, by słupy nie stwarzały zagrożenia dla pieszych, a w szczególności dla osób niewidzących, w przypadku których nie pomyślano nawet o odpowiednim oznakowaniu niebezpiecznych miejsc? – pyta pan Piotr.

Odpowiedzi poszukaliśmy w lubelskim Ratuszu.

– W związku z tym, że jest to przebudowa, a nie budowa od podstaw infrastruktury drogowej, to część sieci podziemnych nie mogła zostać ujęta zmianami, co wpłynęło na ostateczną lokalizację słupów – tłumaczy Justyna Góźdź z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Lublina i dodaje, że istniejąca szerokość chodników w tych miejscach pozwala na swobodny ruch pieszych, a same słupy nie powinny wpływać na bezpieczeństwo osób poruszających się chodnikiem.

– Z kolei obszar przy Lubelskim Centrum Konferencyjnym, na którym stoi słup nie jest ujęty przebudową w ramach realizowanej inwestycji na Al. Racławickich. Przy tym słupie chodnik ani krawężnik nie były zmieniane. Słup pozostał w tym miejscu po realizacji budowy budynku prywatnego, który powstał pomiędzy ulicami Grottgera a Żwirki i Wigury. Zmiana jego lokalizacji, np. poprzez przybliżenie do krawędzi jezdni, jest niemożliwa, ponieważ wymagałaby kompleksowej przebudowy rozbudowanej sieci podziemnej – dodaje J. Góźdź.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo osób z niepełnosprawnościami Ratusz podkreśla, że na wszystkich skrzyżowaniach pomyślano o takich osobach, poprzez zastosowanie specjalnych płyt z wypustkami.

Przebudowa Al. Racławickich ma być ukończona do 11 sierpnia. BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here