Lublinianie pozdrowili wilnian

Spotkanie z mieszkańcami Wilna za pośrednictwem wirtualnych drzwi międzynarodowego projektu pod nazwą „Portal”, umieszczonego na Placu Litewskim

Pozdrowienia dla wilnian z wykorzystaniem „portalu”, czyli urządzenia z wbudowaną kamerą stojącego na Placu Litewskim czy koncert w Bazylice ojców Dominikanów – tak w czwartek, 1 lipca, uczciliśmy 452. rocznicę zawarcia Unii Lubelskiej.


Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta ds. kultury, sportu i partycypacji przypomniała, że „w przestrzeni Lublina pozostają materialne ślady zawarcia Unii między Polską a Litwą”. – Kaplica Trójcy Świętej, Bazylika oo. Dominikanów czy Plac Litewski to miejsca przypominające o integracji rożnych narodów, pozwalającej na współistnienie wielu grup etnicznych i religijnych. Historycy jednoznacznie określają Unię, jako jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Z myślą o uczczeniu wydarzeń sprzed 452 lat przygotowaliśmy zatem obchody Dnia Unii Lubelskiej – tłumaczy Stepaniuk-Kuśmierzak.

W tym roku jedną z większych atrakcji było przekazanie przez lublinian pozdrowień mieszkańcom Wilna. Wszystko odbyło się z wykorzystaniem „portalu”, czyli stojącego na Placu Litewskim urządzenia z wbudowaną kamerą. Wieczorem mieszkańcy oglądali też pokaz fontanny multimedialnej „Unia Narodów”.

Wysłuchali alegorycznej opowieści o kształtowaniu relacji pomiędzy Polską a Litwą, które doprowadziły do powstania jednej z najtrwalszych unii politycznych i rozkwitu tej części Europy. Narracja pokazu została oparta na historii unii polsko-litewskiej autorstwa prof. Roberta Frosta, która opowiada o kształtowaniu się „państwa opartego na porozumieniu, wielonarodowego oraz pluralistycznego pod względem religijnym, zbudowanego na drodze pokojowych negocjacji, a nie wojny i podboju”. Reżyserem widowiska był Łukasz Witt-Michałowski.

W programie obchodów był też koncert zespołu „Alta” w Bazylice oo. Dominikanów pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika. Mieszkańcy wysłuchali dawnych utworów ze szczególnym uwzględnieniem polskiego i europejskiego renesansu. Wcześniej mogli wziąć udział we mszy świętej. Nie zabrakło też oficjalnej części – nasi samorządowcy złożyli kwiaty pod pomnikiem na Placu Litewskim.

Zawarta 1 lipca 1569 roku Unia Lubelska była „fundamentem” Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Wspólne państwo Polaków i Litwinów trwało przez ponad dwa wieki – aż do rozbiorów z 1795 roku, kiedy zniknęło z mapy Europy. TN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here