Lublinianie spragnieni folkloru

Argentyna, Chile, Białoruś, Grecja, Meksyk, Serbia, Ukraina, Węgry i Polska – zespoły z tych państw zaprezentowały swoje pieśni i tańce podczas XXII Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych im. Ignacego Wachowiaka, które w dniach 10-15 lipca odbyły się w Lublinie.


Do Lublina przyjechali artyści z całego świata. Ich koncerty – barwne widowiska, pełne muzyki, śpiewu i tańca – przyciągnęły tłumy lublinian. Artyści w naszym mieście prezentowali się w muszli koncertowej w Ogrodzie Saskim, na scenie przed Trybunałem Koronnym, a także na specjalnych koncertach w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym przy ul. Chodźki. Festiwalowe prezentacje miały miejsce również we Włodawie, Białej Podlaskiej i Nałęczowie. Nasz region reprezentował obchodzący w tym roku jubileusz 70-lecia Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej, który od jego pierwszej edycji jest organizatorem festiwalu.

– Festiwal od lat cieszy się wielkim zainteresowaniem. W muszli koncertowej zawsze jest pełna widownia. Staramy się, żeby zespoły były urozmaicone, na wysokim poziomie artystycznym. Od lat mamy wytrawną publiczność, która wie, czego oczekuje, że musi być trochę tej różnorodności. Na festiwalu spotykają się ludzie z całego świata, a nasi tancerze, wolontariusze opiekują się nimi przez cały okres pobytu. Goście zwiedzają też przy okazji Lubelszczyznę – mówi Bożena Baranowska, kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej. (EM.K.)