Lublinianie tworzą HiT

To między innymi wojewódzki radny PiS, prof. Mieczysław Ryba i miejski radny PiS, dr Robert Derewenda pracują nad podstawą programową nowego przedmiotu szkolnego „Historia i Teraźniejszość”, który od nowego roku szkolnego ma zastąpić „Wiedzę i Społeczeństwo”.


Przed kilkunastoma dniami lubelski minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek ogłosił, że do szkół ponadpodstawowych wejdzie nowy przedmiot „Historia i Teraźniejszość”, który obejmie okres od II poł. XX w. do pierwszych dekad XXI w. i zastąpi „Wiedzę o społeczeństwie”.

– Wszyscy mamy świadomość tego, że żeby rozumieć rzeczywistość, to trzeba wiedzieć skąd się ona wzięła. (…) Jeśli wiele roczników dzisiejszej młodzieży nie ma pojęcia o tym, co się działo pod koniec drugiej wojny światowej, w drugiej połowie dwudziestego wieku, i w Polsce, i w Europie, i na świecie, to skąd może rozumieć rzeczywistość, która ją ogarnia. To problem, który jest od wielu, wielu lat – wyjaśniał potrzebę wprowadzenia nowego przedmiotu minister Czarnek. – Chcemy dotrzeć do wszystkich z informacjami, prawdą, na temat tego, co działo się w tym okresie, bo znajomość najnowszej historii jest warunkiem rozumienia rzeczywistości. Opozycja, ale i znaczna część środowiska oświatowego, na wieść o nowym przedmiocie, zarzuciła mu, że to kolejny pomysł ministra na indoktrynację młodzieży i ideologizowanie lekcji historii, mające na celu zbudowanie nowego człowieka, wedle wzorca obecnie rządzącej partii.

Minister w wywiadach i na konferencjach wyśmiewał te obawy, informując, że nie wiadomo jeszcze, jaki będzie ostateczny program tego przedmiotu. – Opozycja krzyczy o indoktrynacji nie wiedząc jeszcze, co tam będzie. Ja też nie wiem, co tam będzie. Zwracam się więc do opozycji: proszę nie mierzyć innych swoją miarą. My będziemy przekazywać prawdę – stwierdzał szef resortu edukacji, podkreślając, że program opracowuje zespół wybitnych ekspertów.

W ubiegłym tygodniu posłankom opozycji udało się ustalić skład eksperckiego grona, które pracuje nad podstawą programową „HiT-u”, mającego przekazywać prawdę. Tworzą go: lublinianin Mieczysław Ryba, prof. KUL, historyk i radny PiS w Sejmiku Województwa Lubelskiego, lublinianin Robert Derewenda, historyk, dr KUL, miejski radny PiS, prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk, który w przeszłości był członkiem honorowych komitetów poparcia w wyborach prezydenckich Marka Jurka (2000 r.) i Lecha Kaczyńskiego (2005 r.), Paweł Milcarek, filozof, redaktor naczelny kwartalnika „Christianitas”, dr Wojciech Muszyński, historyk, pracownik naukowy IPN, członek Zespołu ds. Opiniowania Wniosków o Nadanie Odznaczeń za Działalność Opozycyjną w PRL przy Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy i dr Małgorzata Żaryn, historyk, prywatnie żona prof. Jana Żaryna, byłego senatora PiS i matka Stanisława Żaryna, obecnego rzecznika koordynatora służb specjalnych, ministra Mariusza Kamińskiego. Zespół ekspertów powołany zostały jednoosobowo przez ministra Czarnka. BR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here