Lublinianin pokonał 750 rywali z całego świata

Grzegorz Rzepecki

Lubelskie środowisko kulturalne ma powód do dumy. Trudny okres życia w izolacji osłodziła nam wieść, że dyrektor Warsztatów Kultury w Lublinie został laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Mikołaja Gogola. Konkurs nosi nazwę „Tryumf”


Jak donosi ukraiński portal Bukvoid, listę nagrodzonych w konkursie – poetów, prozaików, tłumaczy, naukowców oraz wydawców z zagranicy otwiera Grzegorz Rzepecki. Warto zaznaczyć, że do konkursu zgłoszono ponad 750 kandydatur z Ukrainy oraz państw całego świata. Organizator konkursu docenił lublinianina za działalność edytorską jego instytucji oraz inicjatywy mające za cel przezwyciężanie barier i przełamywanie stereotypów kulturowych dzięki lubelskiej serii wydawniczej pn. „Wschodni Express”, która promuje literaturę narodów Europy Środkowo-Wschodniej.

– Jestem zaskoczony tym wyróżnieniem, de facto odnosi się ono nie tylko do mojej osoby. Korzystam z pomocy znakomitego zespołu tłumaczy i edytorów, których pracę ktoś dostrzegł i zgłosił nas do konkursu – skromnie oznajmia dyrektor.

„Wschodni Express” to seria publikacji wydawana przez Warsztaty Kultury od 2014 roku. Jej celem jest prezentowanie polskim czytelnikom najnowszych tekstów literatury wschodnich sąsiadów Polski, poruszających najbardziej aktualne dla tych społeczeństw problemy, niepozbawionych krytycznego dystansu i humoru w spojrzeniu na Europę, na siebie w Europie oraz Europę w sobie.

W lubelskiej oficynie publikują znani i cenieni w swych ojczyznach pisarze i poeci głównie z Ukrainy, Białorusi i Litwy. To m.in.: Ołeh Sencow („Żywoty)”; Jurij Andruchowycz, Ołeksandr Bojczenko, Orest Drul („Worochtarium”); Artem Czech („Punkt zerowy”); Wasyl Słapczuk („Wieczorne słońce”); Julia Cimafiejewa („Cyrk i inne wiersze”), Herkus Kunčius („Obrazki litewskie”).

Przy okazji tej listy autorów zza wschodniej granicy warto coś dodać. Wydana przez Warsztaty Kultury książka Artema Czecha „Punkt zerowy” została zakwalifikowana do finału Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jest zaliczona dla publikacji reporterskich, które podejmują ważne problemy współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. Laureata XI edycji tej prestiżowej Nagrody poznamy w maju.

W czwartek, 23 kwietnia o godz. 18 będzie można wziąć udział w słuchowisku online, podczas którego usłyszymy fragment „Punktu zerowego” – czytanego przez dziennikarza Jarosława Zonia. Nagranie będzie dostępne również na Facebooku Warsztatów Kultury oraz na kanale YouTube tej instytucji.

Wszystkie książki wydane w tym projekcie można nabyć poprzez witrynę Warsztatów Kultury: http://www.innebrzmienia.eu/festiwalowa-seria-wydawnicza/www.innebrzmienia.eu/festiwalowa-seria-wydawnicza/.

Marek Rybołowicz