Lublinianin wart upamiętniania

Na wniosek prezydenta Krzysztofa Żuka lubelscy radni nadali rondu, powstającemu przy zbiegu ul. Dworcowej z łącznicami prowadzącymi do ul. Lubelskiego Lipca ’80 oraz al. Piłsudskiego, imię Anastazego Suligowskiego.


Anastazy Suligowski, żył w latach 1846-1906. Był powstańcem styczniowym, a dla Lublina zasłużył się jako założyciel Gazowni Lubelskiej. Pozwolenie na jej zaprojektowanie i wybudowanie zdobył od władz carskich w latach 70-tych XIX wieku, co było nie lada wyczynem, bo zaborcy z reguły skutecznie utrudniali polskim przemysłowcom wszelki rozwój i niezależną działalność.

Mimo trudności organizacyjnych i finansowych inż. Suligowski w 1879 r. rozpoczął budowę zakładu gazowego, a już 9 czerwca 1881r. doprowadził do utworzenia spółki prowadzącej zakład. Będąc głównym akcjonariuszem kierował nim do końca swojego życia. W listopadzie 1882 r. w Lublinie było już 250 latarni gazowych oraz 17 latarni naftowych. Była to jedna z pierwszych gazowni w Królestwie po Warszawie, Łodzi i Kaliszu, przeznaczona głównie do oświetlenia miasta i mieszkań prywatnych.

Za upamiętnieniem postaci Anastazego Suligowskiego poprzez nadanie jego imienia rondu radni zagłosowali niemal jednogłośnie – od głosu wstrzymał się jedynie radny Bartosz Margul. MK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here