Ludzie Dyrekcji

Chełmscy urzędnicy poszukują osób mających rodzinne wspomnienia, związane z budową oraz pierwszymi latami funkcjonowania osiedla „Dyrekcja”. – Przygotowujemy film dokumentalny – podkreśla Roland Kurczewicz, pełnomocnik prezydent Chełma.

Trwają przygotowania do realizacji filmu dokumentalnego o osiedlu „Dyrekcja”. Urzędnicy chełmskiego magistratu poszukują osób, które mają rodzinne wspomnienia dotyczące budowy oraz pierwszych lat funkcjonowania osiedla i chciałyby o tym opowiedzieć. – W tym celu uruchomiliśmy specjalny adres e-mail: dyrekcja@umchelm.pl, pod który można wysyłać zgłoszenia lub informacje. Można to zrobić także osobiście w Wydziale Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą lub telefonicznie pod numerem 82 565 37 69 – wyjaśnia Roland Kurczewicz. – Dodam także, że film przewiduje realizację tzw. scen fabularyzowanych, w których wystąpią statyści. Casting dla chętnych odbędzie się najpewniej za kilka tygodni. Realizacja filmu jest planowana wstępnie na końcówkę czerwca. Wkrótce, jak otrzymamy scenariusz i plan zdjęć, postaramy się podać więcej szczegółów dotyczących filmu.

Projekt zakłada powstanie około 40 minutowego filmu, który będzie mógł być wyemitowany w ogólnopolskich stacjach telewizyjnych oraz wziąć udział w festiwalach filmowych. – Oczywiście zależy nam także na dystrybucji cyfrowej i w postaci płyt DVD – podkreśla Kurczewicz. – Na pewno zorganizowalibyśmy premierę kinową dla mieszkańców Chełma, czy wręcz kilka seansów, jeśli byłoby tylu chętnych. Pewne jest, że pierwszy filmowy dokument o „Dyrekcji” byłby źródłem dodatkowej wiedzy dla chełmian. Spełniałby również rolę promocyjną, ukazując potencjalnym turystom, iż w Chełmie jest więcej niezwykłych miejsc, które warto zobaczyć – malowniczo położona dzielnica – jedna z największych inwestycji międzywojennej Polski.

Właśnie z uwagi na ten fakt, a także szereg innych historycznych wydarzeń związanych z powstaniem i budową osiedla kolejowego, chełmska produkcja filmu o „Dyrekcji” ma wpisywać się w obchodzone w tym roku 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę i być częścią szeregu wydarzeń związanych z tą rocznicą. (s)