Łukasz wciąż szuka bliźniaka genetycznego

Los Łukasza nie był dla nich obojętny. Podczas akcji rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku dla 23-latka zjawiły się tłumy. To jednak nie koniec. Poszukiwania genetycznego bliźniaka wciąż trwają. Może to ty nim jesteś i uratujesz mu życie?

Łukasz Dudek razem z rodziną mieszka w Chojnie Nowym Pierwszym w gminie Siedliszcze. Od zawsze interesował się motoryzacją. Pasję połączył z pracą zawodową – został mechanikiem samochodowym. Jego dotychczasowe życie przerwała śmiertelna choroba – rak krwi. Jedyną szansą jest znalezienie potencjalnego dawcy szpiku. Stąd zakrojona na szeroką skalę akcja jego poszukiwania.
A zaczęło się niepozornie. We wrześniu ubiegłego roku Łukasz czuł się wyraźnie osłabiony. Bolały go wszystkie mięśnie, pojawiły się zmiany na skórze, krwawiły dziąsła. Zrobił badania krwi w przychodni w Siedliszczu. Gdy tylko przyszły wyniki, pielęgniarka natychmiast zadzwoniła do jego mamy. Kazała szybko jechać na SOR. 23-latek najpierw trafił do szpitala w Łęcznej, a potem do Lublina. W ciągu tygodnia usłyszał diagnozę.
Dziś Łukasz jest już po czterech chemioterapiach. Był także poddany radioterapii. Wciąż szuka swojego bliźniaka genetycznego.
– Najpierw był szok i niedowierzanie. Skąd u zdrowego chłopaka taka choroba? Bezsilność, że nic nie można zrobić, była przytłaczająca – przyznaje Anna Pilszak, ciocia Łukasza. – Ale zaraz potem trzeba było się zebrać w sobie i zacząć działać. Łukasz ma wielką chęć życia, a jeszcze większą nadzieję na znalezienie dawcy.
Rodzina i znajomi ruszyli na pomoc. 7 stycznia w Zespole Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Siedliszczu, w Zespole Szkół w Trawnikach oraz w Urzędzie Gminy w Wierzbicy (gdzie na pomoc ruszyli m.in. strażacy!) odbyła się pierwsza część akcji rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku. Tylko tego dnia w bazie dawców szpiku zarejestrowały się 464 osoby. Kolejne akcje odbyły się w Chełmie 13 i 14 stycznia: w Chełmskim Domu Kultury, Tesco i w MOSiR.
– Moim największym marzeniem jest to, abym wrócił do zdrowia. Proszę, zarejestruj się jako potencjalny dawca szpiku. Możesz pomóc mi i wszystkim pacjentom – wciąż apeluje chłopak za pośrednictwem fundacji DKMS.
Wciąż można zarejestrować się w bazie dawców szpiku. Procedurę można szybko rozpocząć m.in. przez internet. Wystarczy zarejestrować się w „Fundacji DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska”, wchodząc na link do rejestracji. Osoba, która się zarejestruje, otrzymuje pocztą komplet dokumentów oraz pałeczki do pobrania wymazu z jamy ustnej. Pałeczki wraz z deklaracją należy odesłać pocztą na adres DKMS Polska (koszt odesłania pakietu pokrywa DKMS). Potencjalny dawca, który zarejestruje się, nie musi wychodzić z domu, iść do lekarza czy też pobierać krwi. Wymagane warunki: wiek 18-55 lat i dobry stan zdrowia. (mg)