Luminarze lubelskiej kultury

Laureaci Kulturalnych Nagród Lublina 2017 z prezydentem Lublina, Krzysztofem Żukiem i przewodniczącym kapituły konkursu, Leszkiem Mądzikiem

Łukasz Witt-Michałowski, Marcin Wroński, Fundacja Sztukmistrze, Waldemar Michalski i firma Budimex S.A. to laureaci Nagród Miasta Lublin 2017, wręczonych podczas piątkowej Gali Kultury, na której podsumowano również obchody Wielskiego Jubileuszu 700-lecia Lublina.


Reżyser Łukasz Witt-Michałowski oraz pisarz i scenarzysta Marcin Wroński, autorzy widowiska „Pogrom w przyszły wtorek”, zwyciężyli w kategorii Nagroda Artystyczna Miasta Lublin, w której nominowani byli również Mateusz Nowak z DDK Węglin za zagraniczne prezentacje monodramu „Od przodu i od tyłu” oraz fotografik Robert Pranagal, laureat tytułu Wybitnego Artysty FIAP. W kategorii „Upowszechnianie kultury” nagrodę otrzymała Fundacja Sztukmistrze za organizację 40. Europejskiej Konwencji Żonglerskiej, pokonując dyrektor Teatru Starego Karolinę Rozwód, nominowaną za realizację 302 wydarzeń kulturalnych i Barbarę Sawicką (za produkcję widowiska „Sen o mieście” w reż. Janusza Opryńskiego).

Nagroda Miasta Lublin za „Całokształt działalności” przypadła poecie, prozaikowi i eseiście Waldemarowi Michalskiemu, który w ubiegłym roku obchodził jubileusz 60-lecia pracy i działalności twórczej. W tej kategorii nominowani byli również Jolanta Męderowicz (historyk sztuki, kurator wystaw, autorka tekstów) oraz reżyser, menedżer kultury i dyrektor ds. artystycznych Centrum Kultury w Lublinie i kierownik artystyczny Teatru Provisorium Janusz Opryński. Mecenasem Kultury 2017 została firma Budimex, konkurująca w tej kategorii z Grupą Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” oraz Anną i Maciejem Manieckimi. Wyboru laureatów dokonała kapitału pod przewodnictwem Leszka Mądzika.

Tegoroczna Gala Kultury połączona była z podsumowaniem obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Miasta Lublin, które zostało zaprezentowane w formie multimedialnego widowiska z udziałem artystów zaangażowanych w jubileuszowe wydarzenia. R