Mają się pakować

Najemcy mają upuścić budynek przy Warsztatowej 3 do końca marca

Kilkanaście firm funkcjonujących w pawilonie przy ul. Warsztatowej 3 w Świdniku dostało od miasta wypowiedzenie umów najmu. Na wyprowadzkę mają czas do końca marca.

Przedsiębiorcy narzekają, że wypowiedzenia dostali nagle i mają tylko trzy miesiące na znalezienie nowego lokum. Ratusz tłumaczy, że budynek musiał zostać opróżniony ze względów bezpieczeństwa i że nieruchomość zostanie wystawiona na sprzedaż.

W blaszaku przy Warsztatowej 3 działa kilkanaście firm. Swoją siedzibę mają tu też świdniccy harcerze z ZHP. Wszyscy muszą opuścić pawilon do końca marca. Większość najemców narzeka, że trzy miesiące, zwłaszcza w zimie, to zbyt mało czasu na znalezienie nowego lokalu i jego urządzenie.

– Dla nas wypowiedzenie umowy najmu było zupełnym zaskoczeniem. Mamy tu magazyny z ogromną ilością asortymentu, który musimy teraz w krótkim czasie spakować i gdzieś przenieść – żali się Katarzyna Gałecka z agencji fotograficznej NIKANOR.

– Coś słyszeliśmy, że będziemy musieli się wyprowadzić i liczyliśmy się z tym, ale myśleliśmy, że nastąpi to trochę później – mówi Janusz Gołofit, właściciel Agencji Reklamowej Art. Kwadrat. – Dla nas to duży problem. Wynajmujemy tu aż 150 metrów kwadratowych i trudno będzie w krótkim czasie znaleźć w Świdniku odpowiedni lokal.

Na to, że miasto nie poinformowało z wyprzedzeniem o zamiarze wypowiedzenia najmu, narzekają również świdnnicy harcerze. – Jesteśmy bardzo niemile zaskoczeni i nie wiemy dokąd moglibyśmy się wyprowadzić. Mam nadzieję, że da się jeszcze coś zrobić, żebyśmy nie musieli opuszczać budynku lub urząd zaproponuje nam coś innego, bo jako harcerze angażujemy się w wiele akcji na rzecz miasta – mówi Łukasz Góralski, komendant Związku Drużyn ZHP w Świdniku.

Ratusz tłumaczy, że wypowiedzenie umów najmu nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, bo mówiło się o tym już w ubiegłym roku po tym, jak do ratusza trafiła analiza stanu technicznego budynku, z której wynikało, że zagraża on bezpieczeństwu użytkowników m.in. ze względu na niespełnianie norm przeciwpożarowych. Miasto nie zamierza jednak ponosić niemałych kosztów dostosowania obiektu do przepisów ppoż. Nieruchomość zostanie wystawiona na sprzedaż. Dochody z tego tytułu zostały zaplanowane w budżecie miasta na ten rok.

Urzędnicy uważają, że najemcy z Warsztatowej 3 nie powinni mieć problemu ze znalezieniem nowych lokali. – Po sąsiedzku wolne pomieszczenia w podobnym i wyższym standardzie oferuje Regionalny Park Przemysłowy – informuje Karol Łukasik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Świdnik.

Joanna Niećko