Majdanka nie wolno nigdy zapomnieć!

Tegoroczne plany muzeum dyrekcja placówki przedstawiła podczas konferencji prasowej w ubiegłą środę

40 wydarzeń przygotowało Państwowe Muzeum na Majdanku w roku jubileuszu.
Upłynie on pod znakiem 75-lecia ewakuacji Majdanka i powstania na jego miejscu placówki muzealnej – najstarszego na świecie muzeum poświęconego ofiarom II wojny światowej, powstałego w miejscu byłego obozu. Rok 2019 to także 80. rocznica wybuchu II wojny światowej oraz 50. rocznica odsłonięcia Pomnika Walki i Męczeństwa, które również zostaną upamiętnione.


To także czas budowy (powstaje obiekt muzealny w Sobiborze – jego budynek będzie gotowy w sierpniu br.; równolegle do budowy prowadzone są prace związane z przygotowaniem koncepcji plastycznej mającej w nim powstać wystawy; obiekt zostanie udostępniony do zwiedzania w połowie 2020 r.) i remontów (łaźni męskiej i krematorium, na które muzeum pozyskało 5 mln zł).

– W planach jest także lipcowy zjazd rodzin więźniów – ich dzieci i wnuków. Ich uwagi posłużą do opracowania nowej ekspozycji w Muzeum. Pierwszy raz w tym roku odbędzie się 20-kilometrowy Marsz Pamięci, upamiętniający ostatni transport więźniów ewakuowanych przed wyzwoleniem z Majdanka do Kraśnika – wyliczał dyrektor placówki dr Tomasz Kranz, przedstawiając ambitne plany na bieżący rok podczas konferencji prasowej 13 marca.

„Chleb wolnościowy”

Izabela Tomasiewicz z Działu Edukacyjnego zapowiedziała prawdziwą sensację – publikację komiksu „Chleb wolnościowy”, który „mówi o obozowej rzeczywistości, o najprostszych uczuciach”. Tytuł nawiązuje do największego marzenia wiecznie głodujących więźniów. Jego autor – Paweł Piechnik, który pracował nad nim trzy lata, bardzo wnikliwie poznał losy więźniów Majdanka, a projekt w trakcie powstawania był z nimi konsultowany.

Izabela Tomasiewicz nie chciała zdradzić wszystkich szczegółów dotyczących wydawnictwa, ale podkreśliła, że będzie obecny w nim „akcent metafizyczny”, a historia jest obserwowana w nim „trochę z góry”. Wydawnictwo – o wysokim poziomie artystycznym – będzie opatrzone komentarzem historycznym oraz słownikiem terminów związanych z obozowym życiem. Już pod koniec kwietnia w miejskiej przestrzeni pojawią się panele prezentujące jego strony, a jego oficjalna premiera planowana jest na 11 maja. To swoista kontynuacja tradycji – w czasie okupacji w obozie powstał „Film dla Krysi” – komiks narysowany dla córki jednego z więźniów. Dotarł on do małej adresatki, a po latach stał się częścią obecnej ekspozycji.

W październiku na skrzyżowaniu Drogi Męczenników Majdanka z ul. Wolską pojawi się mural upamiętniający powstanie Muzeum.

Pełny kalendarz około 40 wydarzeń zaplanowanych w bieżącym roku znajduje się na stronie internetowej Muzeum.

Na Majdanku była też miłość

Uzmysłowiło to spotkanie edukacyjne, jakie odbyło się 14 marca br. Niezależnie od kar i szykan, ciężkiej pracy i ustawicznego zagrożenia życia więźniowie Majdanka kochali i byli kochani. Obozowe uczucie miało wiele twarzy – była to miłość rozdzielonych małżonków, matki rozłączonej z dzieckiem, uczucie łączące świeżo poślubionych, ale też młodzieńcze zakochanie.

Można było miłość wyrazić w przeszmuglowanym poza druty grypsie, w drobnych prezentach, jakie matka wysyłała do pozostawionej na wolności córki czy serduszkach z metalu z wyrytym obozowym numerem ukochanej dziewczyny. Zdarzały się też, jak zawsze, uczucia nieodwzajemnione. Ówcześni zakochani mogli do nas przemówić własnymi słowami dzięki aktorom Teatru im. Juliusza Osterwy, którzy odczytali ich wiersze i grypsy oraz fragmenty książki „Niebo bez ptaków” autorstwa byłej więźniarki Majdanka Danuty Brzosko-Mędryk, której przetrwać też pomagała miłość.

Zainteresowanie wydarzeniem było bardzo duże. Uczestniczyła w nim m.in. młodzież z I LO im. Staszica. Ci, którzy nie zdążyli się na nie zarejestrować, muszą mieć nadzieję, że Muzeum zechce powtórzyć wydarzenie.

Joanna Dudziak

Ponad 200 tys. zwiedzających

– W ubiegłym roku Państwowe Muzeum na Majdanku zwiedziło prawie 220 tys. osób (łącznie z jego oddziałami zamiejscowymi w Bełżcu oraz Sobiborze), przygotowaliśmy 247 projektów edukacyjnych, 36 wydarzeń, 14 publikacji – dostępnych także w formie e-booków, odnotowaliśmy ponad 260 tys. uczestników wydarzeń w mieście oraz widzów wystaw objazdowych, m.in. w Berlinie – mówi rzecznik placówki Agnieszka Kowalczyk-Nowak.

Nowy logotyp

Opracowano nowy logotyp Muzeum, nawiązujący do poziomych linii, dominujących w krajobrazie historycznym obozu, na którym oparty zostanie cały system identyfikacji wizualnej. Ich pogrubienia nawiązują do kopuły mauzoleum.