Majowe odmrażanie

Zagrożenie korona wirusem trwa, ale spadająca liczba zachorowań i wzrost liczby osób zaszczepionych spowodowały, że w końcu podano terminy otwarcia poszczególnych, zamkniętych dotąd branż i oświaty. Przedstawiamy ważne daty.

Od 1 maja

Dopuszczono możliwość uprawiania sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu przy limicie maksymalnie 50 osób. Można już też uprawiać sport w krytych obiektach sportowych oraz na basenach, a dotyczy to zorganizowanych grup dzieci i młodzieży. Maksymalne obłożenie obiektów w tym przypadku wynosi 50 proc. W Chełmskim Parku Wodnym od 10 maja wznowione będą zajęcia dla dzieci i młodzieży w ramach Akademii Pływania. Po majowym weekendzie na zajęcia taneczne zaprasza swoich podopiecznych także Chełmski Dom Kultury.

Od 4 maja

Tego dnia przełom w kulturze, handlu, kościołach. Otworzone zostaną galerie sztuki i muzea, ale przy limicie 1 os./15 mkw. i przy ścisłym reżimie sanitarnym. Przy tym samym limicie osób i reżimie od 4 maja otwarte też są sklepy budowlane, meblowe oraz galerie handlowe. 4 maja wraca też nauka stacjonarna (już nie hybrydowa) dla klas 1-3 podstawówek. Zalecone jest wietrzenie sal podczas przerw i dezynfekcja placówek w weekendy. W kościołach może być więcej wiernych niż dotychczas. Nabożeństwa odbywają się przy limicie 1 os./15 mkw., ale rekomendowane jest odprawianie ceremonii na świeżym powietrzu.

Od 8 maja

Tego dnia otwarte zostają dla gości hotele. Ale jest ograniczenie, bo mogą być otwarte tylko przy maksymalnym 50-procentowym obłożeniu obiektu. Nieczynne jednak pozostają hotelowe restauracje oraz strefy „welness&spa”. Alicja Brzozowska, właścicielka hotelu „Duet” w Chełmie, cieszy się, że w końcu nastąpił przełom.

– Dotąd hotel był otwarty dla określonych grup osób, a teraz możemy także przyjmować gości, którzy zdecydują się na wyjazd rekreacyjny – mówi A. Brzozowska. – Klienci już dzwonią, rezerwują. Mam nadzieję, że wkrótce także to ograniczenie odnośnie limitu przyjmowanych gości też zostanie zdjęte i że małymi krokami wszystko w końcu wróci do normalności.

Od 15 maja

Tego dnia zniesiony ma być obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu, pod warunkiem, że wskaźnik zakażeń na 100 tysięcy osób spadnie poniżej 15. Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust maseczką w pomieszczeniach zamkniętych. Od 15 maja otwarte mogą być też ogródki restauracyjne. Działalność ta ma się odbywać w ścisłym reżimie sanitarnym, m.in. przy zachowaniu bezpiecznego dystansu między stolikami oraz limicie osób przy stoliku. Od 15 mają być otwarte kina i teatry na świeżym powietrzu, też przy maksymalnie 50 proc. obłożenia i w reżimie sanitarnym.

Będzie można też już organizować wesela czy komunie lub imprezy okolicznościowe na zewnątrz, ale przy limicie do 25 osób i przy takich obostrzeniach dotyczących dystansu i limitu osób przy stoliku jak w przypadku ogródków restauracyjnych. Prawdziwy przełom czeka też młodzież z klas 4-8 podstawówek, a także klas 1-4 szkół średnich. Od 15 maja będą się oni uczyli hybrydowo, co oznacza że – na zmianę i zgodnie z harmonogramem ustalonym przez nauczycieli i dyrekcję – w końcu, po wielu miesiącach nauki w domu wrócą do szkolnych ław. Tu też obowiązuje dezynfekcja szkół w weekendy i wietrzenie sal podczas przerw. W obiektach sportowych na świeżym powietrzu też zmiany od 15 maja – sport może być uprawiany przy maksymalnie 25 proc. publiczności na widowni.

Od 29 maja

Tego dnia otwarta zostanie tzw. gastronomia wewnętrzna, czyli restauracje, ale maksymalnie przy 50 proc. obłożeniu lokalu. Działalność ta ma być prowadzona w ścisłym reżimie sanitarnym, przy zachowaniu odstępu między stolikami i limicie osób przy stoliku. Przy tych samych obostrzeniach wraca możliwość organizowania wesel i komunii oraz innych imprez okolicznościowych wewnątrz lokalu – limit wynosi 50 osób.

W końcu też otwarte zostaną kina i teatry – przy 50 proc. zajętych miejsc dla publiczności i w reżimie sanitarnym. Od 29 maja uprawianie sportu na krytych obiektach i basenach będzie już dostępne dla wszystkich, nie tylko dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży, ale wciąż przy maksymalnie 50-procentowym obłożeniu.

29 maja ruszą też najdłużej „zamrożone” siłownie, kluby fitness i solaria przy limicie
1 os./15 mkw. i też w reżimie sanitarnym. 29 maja, czyli na miesiąc przed końcem roku szkolnego, rozpoczyna się nauka stacjonarna dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i średnich. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here