Maratończycy z Suszna

Jerzy Makowski

(8 września) W ramach Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju rozegrano Ultramaraton Wyszechradzki im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego – Bieg 7 Dolin 100 km, dedykowany doświadczonym górskim ultramaratończykom. Trasa była wyznaczona w Beskidzie Sądeckim, górzysta z licznymi podbiegami i zbiegami, z przewyższeniami rzędu 4000 m.


Start miał miejsce o godz. 3.00 (w nocy) z KrynicyZdroju. Trasa przebiegała przez malownicze góry do Rytra (36 km), następnie do Piwnicznej Zdroju (66 km), Wierchomli Małej (77 km), Bacówka nad Wierchomlą (88 km) i z metą w Krynicy.

Włodawscy najsłynniejsi ultrasi – Jerzy Makowski i Andrzej Rabczewski – przygotowywali się do tego biegu przez 3 miesiące, pokonując w trakcie treningów ponad 1200 km. W swojej ponad dziesięcioletniej karierze biegowej obaj przebiegli po kilkadziesiąt półmaratonów, maratonów ulicznych i biegów górskich.

W ramach Biegu 7 Dolin 100 km rozegrano Mistrzostwa Polski Masters w Ultramaratonie Górskim.

Andrzej Rabczewski

J. Makowski w Mistrzostwa Polski wśród mężczyzn zajął 136. miejsce, w kategorii wiekowej był 13. z wynikiem 14:05:39 (czas netto), Andrzej Rabczewski zajął 207. miejsce, w kategorii wiekowej był 18. z wynikiem 14:59:12 (czas netto) – debiut na takim dystansie.

Najtrudniejszym odcinkiem do pokonania było bardzo ostre podejście z Rytra do Radziejowej na 36. kilometrze trasy, gdzie przewyższenie wynosi ponad 900 m. Kolejnym trudnym i wyczerpujący etapem jest podejście stokiem narciarskim na Wierchomlę na 78. kilometrze biegu.

– Bardzo zależało mi na ukończeniu tego biegu – mówi A. Rabczewski. – Kontrolowałem bieg od pierwszych kilometrów, pilnując tempa, oszczędzając siły i energię na podejście na Wierchomlę. Po pokonaniu tego odcinka trasy wiedziałem, że wystarczy mi sił, aby pokonać ostatnie 20 km. Decyzja o starcie w ultramaratonie na 100 km zapadła ponad rok temu i chciałem pokonać ten górski dystans na 50 urodziny, ale kontuzja wówczas wykluczyła mnie z przygotowań do tego biegu. Marzenie zostało zrealizowane w tym roku i nie jest to mój ostatni udział tej imprezie. Są plany na jeszcze dłuższe biegi.

Na starcie Biegu 7 Dolin 100 km stanęło ponad 600 zawodników, a ukończyło ten morderczy dystans 479 biegaczy. (-)