Medycyna pola walki

Terytoralsi z Chełma zaliczyli pierwszą w tym roku edycję warsztatów z tzw. medycyny taktycznej. WOT kładzie teraz szczególny nacisk na kompetencje medyczne swoich żołnierzy.

Szkolenie zorganizowano w Zamościu. Uczestniczyli w nim terytorialsi z Chełma, Zamościa, a także żołnierze z 2 Pułku Rozpoznawczego z Hrubieszowa oraz 3 Batalionu Zmechanizowanego z Zamościa. Podczas kursu żołnierze szkoli się w zadaniach, które mogą ich spotkać w trakcie realnych działań bojowych, np. podczas kontaktu ogniowego z przeciwnikiem w pomieszczeniach. W trakcie ćwiczeń zadbano o odtworzenie, jak najbardziej realnych warunków.

Terytorialsi uczyli się m.in. zasad udzielania pomocy pod ostrzałem, rozpoznania poszkodowanego w stanie zagrożenia życia oraz metod ewakuacji pod ostrzałem. Uczyli się również podstawowych technik utrzymywania drożności dróg oddechowych, wentylacji zastępczej, używania opasek uciskowych oraz zasad obsługi i użycia automatycznego defibrylatora zewnętrznego.

– Szkolenie wpisuje się w program kształcenia indywidualnego żołnierzy obrony terytorialnej i ma na celu uzyskanie przez żołnierzy wiedzy oraz umiejętności niezbędnych do wykonywania czynności w zakresie ratownictwa taktycznego, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za jakość udzielonej pomocy, a także właściwej postawy etycznej w podejmowanych działaniach ratunkowych – informuje kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady OT. – WOT kładą szczególny nacisk na kompetencje medyczne żołnierzy.

W składzie sekcji lekkiej piechoty tzw. „wspaniałej dwunastki”, czyli podstawowego elementu bojowego WOT, jest aż dwóch żołnierzy posiadających kompetencje medyczne – ratownik i starszy ratownik, których zadania polegają, między innymi na ratowaniu zdrowia i życia członków sekcji podczas działań bojowych, udzielania pierwszej pomocy medycznej podczas działań kryzysowych.

Elementy pierwszej pomocy, badania urazowego czy ewakuacji poszkodowanych z pola walki wpisane są już w program szkolenia podstawowego, a następnie rozwijane w dalszych etapach szkolenia terytorialsów. (opr. mo, fot. WOT)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here