Megapara ze zrębek

Budowa już ruszyła. Nowy blok energetyczny ma być gotowy do 31 marca 2023 roku

W ubiegłą środę spółka Megatem EC – Lublin podpisała umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na współfinansowanie w formie pożyczki budowy bloku energetycznego zasilanego biomasą. Rozpoczęta już inwestycja będzie największym przedsięwzięciem energetycznym realizowanym przez prywatne przedsiębiorstwo w Polsce.

Elektrociepłownia Megatem, która dostarcza energię cieplną mieszkańcom dzielnic: Tatary, Bronowice, Felin, Śródmieście, Czechów (Północny i Południowy) i Kalinowszczyzna oraz prąd, zakładom działającym na terenie byłej FSC, do budowy potężnego kotła parowego zasilanego biomasą, przymierzała się od wielu lat, a od pięciu lat dysponuje pozwoleniem na tę inwestycję. Jej koszt to jednak ok. 180 mln zł i spółka poszukiwała źródeł jej sfinansowania.

W końcu się udało. Ponad 41 mln zł spółka pozyskała z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko, niemal 100 mln zł (20 mln euro) stanowić będzie kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, a 50 380 000 zł, to pożyczka uzyskana z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ubiegłą środę właśnie podpisano umowę na jej udzielenie. Blok energetyczny, którego budowa już się rozpoczęła, będzie opalany zrębkami drewna i wierzbą energetyczną.

– Budowa nowego kogeneracyjnego bloku energetycznego pozwoli na zastąpienie wytwarzania ciepła i energii elektrycznej z węgla produkcją ciepła i energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii. Przewiduje się, że po przekazaniu nowego bloku energetycznego do eksploatacji około połowa produkcji Megatem EC-Lublin Sp. z o.o. będzie pochodziła właśnie z tej jednostki wytwórczej – informują przedstawiciele spółki. – Dzięki inwestycji nastąpi spadek emisji gazów cieplarnianych o 116 053,70 ton równoważnika CO2, a zmniejszenie zużycia energii pierwotnej będzie na poziomie 122 035,00 GJ/rok. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here