Megapożyczka na baseny

Plac budowy przy ulicy Fabrycznej

Budowa kompleksu basenów przy ul. Fabrycznej przebiega w imponującym tempie, ale żeby ją kontynuować, miasto musi zaciągnąć pokaźny kredyt. Samorząd rozpoczął procedurę poszukiwania banku, który pożyczy na krótki termin 30 mln złotych.


Sięganie po kredyt to dla Świdnika zupełnie nowa sytuacja. Przez ostatnie lata w budżecie miasta regularnie była nadwyżka, ale zaplanowanych na ten rok potężnych inwestycji, w tym zwłaszcza budowy kompleksu Słoneczny Świdnik mającej kosztować ok. 52 mln zł, z własnych środków zrealizować się nie da.

Oszacowany na 44 mln złotych tegoroczny deficyt miasto zaplanowało pokryć z emisji komunalnych obligacji. Teraz nieco zmodyfikowało te plany. Najpierw chce zaciągnąć krótkoterminowy kredyt w wysokości do 30 mln złotych, a dopiero w drugim półroczu wyemitować obligacje, by spłacić kredyt i sfinansować pozostałe realizowane inwestycje, m.in. dokończenie budowy kolektora deszczowego, ulicy Kusocińskiego czy zielonego LOF, na które miasto pozyskało unijne dotacje.

– Budowa kompleksu basenów jest największą i najdroższą inwestycją w dziejach Świdnika i przy wynoszącym 233 mln złotych budżecie miasta sfinansowanie mającej kosztować ok. 52 mln zł, realizowanej w krótkim czasie inwestycji, wymaga zaciągnięcia kredytu, co nie jest żadnym zaskoczeniem ani niczym nadzwyczajnym – mówi Ewa Jankowska, sekretarz Urzędu Miasta Świdnik.

Ze znalezieniem banku, który udzieli miastu 30 mln zł kredytu czy zechce kupić obligacje, nie powinno być żadnego problemu. Świdnik jest jednym z nielicznych, jeśli nie jedynym w regionie miastem, które dotąd nie miało żadnych długów i deficyt na poziomie 30-40 mln zł przy wynoszącym ponad 200 mln zł budżecie nie stanowi żadnego zagrożenia dla miejskich finansów.

Do tego miasto liczy, że w najbliższych miesiącach na budowę basenów uda się pozyskać dofinansowanie z ministerstwa sportu i dzięki temu o kilka milionów zmniejszyć wielkość potrzebnego do zaciągnięcia długu.

Tymczasem prace przy budowie kompleksu basenów postępują w naprawdę imponującym tempie. Przy Fabrycznej stoją już żelbetonowe filary przyszłego obiektu. Tylko patrzeć jak staną ściany, powstanie konstrukcja dachu i główny pawilon basenowy będzie gotowy w stanie surowym. Jak zapewniają władze miasta i wykonawca inwestycji, umówiony termin oddania gotowego kompleksu do końca lutego przyszłego roku nie jest zagrożony JN