Mercedesem na ratunek

Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Lublinie jeszcze w tym roku wzbogaci się o sześć nowoczesnych ambulansów marki Mercedes. Ich zakup będzie kosztował 2,7 mln zł.

Do przetargu na dostawę sześciu karetek przystąpiła tylko jedna firma – ZESZUTA Sp. z o. o., która zaoferowała pojazdy marki Mercedes Benz Sprinter za kwotę 2,7 mln zł. Choć oferta przekraczała o 50 tys. zł zaplanowany przez WPR budżet, udało się znaleźć brakujące środki i rozstrzygnąć przetarg. Na dostarczenie do Lublina nowych karetek wykonawca będzie miał 40 dni od podpisania umowy.

– Staramy się wymieniać samochody jeżdżące na co dzień do pacjentów co 5 lat, dzięki czemu aktualnie średnia wieku naszych pojazdów w systemie państwowego ratownictwa medycznego nie przekracza tego wieku – mówi Zdzisław Kulesza, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie. – Nowo zakupione pojazdy zastąpią te najbardziej wyeksploatowane.

Aktualnie lubelskie pogotowie zabezpiecza 22 zespoły ratownictwa medycznego, w tym 12 zespołów w stolicy województwa. Do dyspozycji ratowników jest 37 karetek, z czego część pełni rolę aut rezerwowych lub służy zespołom transportowym. Nowe ambulanse dzięki bogatemu wyposażeniu będą praktycznie „jeżdżącymi SOR-ami”. Na ich pokładzie znajdzie się m. in. respirator, defibrylator, pompa infuzyjna, elektrokardiograf, nowoczesne nosze czy zestaw sprzętu niezbędnego do pierwszej pomocy. Marek Kościuk