Miasto bierze bank

Miasto stanie się właścicielem kolejnej nieruchomości. Po młynie Michalenki i majątku PKS chełmski samorząd kupuje dawną siedzibę banku PKO BP przy ul. Orlicz Dreszera. Ma tam powstać Centrum Obsługi Mieszkańców.

Niektóre samorządy chętnie pozbywają się zbędnego majątku, by ze sprzedaży pozyskać pieniądze na inwestycje w infrastrukturę. Inne, tak jak Chełm, majątek też pozyskują. W ubiegłym roku miasto kupiło za 450 tys. zł młyn Michalenki przy ul. Lubelskiej. W zrujnowanym budynku ma powstać tętniące życiem centrum kultury z salą teatralną dla 250 widzów, sceną, zapleczem, szatnią, salami konferencyjno-szkoleniowymi i muzealnymi. Ale żeby plany się ziściły, potrzeba aż 15 mln zł.

Na przełomie roku prezydent pochwalił się kolejnym zakupem. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej kupiło od firmy PKS stację paliw w centrum Chełma. Miasto stanie się też właścicielem sąsiadującej ze stacją działki, na której jest dworzec PKS, i biurowca firmy przy ul. Hutniczej. Całość ma kosztować około 5 mln zł.

Stacja ma zostać zamieniona w samoobsługową stację miejską, która ma oferować paliwo w atrakcyjniejszych cenach niż stacje prywatne. Koncepcję zagospodarowania terenu po dworcu, bo ten ma zostać przeniesiony w inne miejsce, mają opracować studenci architektury z Politechniki Lubelskiej. W założeniu miejsce ma być wizytówką miasta. Na razie nie wiadomo, jaki pomysł mają urzędnicy na biurowiec PKS przy ul. Hutniczej.

A w ubiegłym tygodniu dostaliśmy kolejną informację o zakupach miasta. Tym razem magistrat przejmuje dawną siedzibę PKO BP przy ul. Gen. Gustawa Orlicz-Dreszera. A jeszcze tydzień pisaliśmy, że ogłoszenie o sprzedaży okazałego budynku zniknęło z internetowej strony banku. I dociekaliśmy czy znalazł się kupiec na wycenianą na ok. 3 ml zł nieruchomość.

Okazało się, że tym zainteresowanym był chełmski samorząd. Według informacji, jakie uzyskaliśmy od prezydenta, w budynku przy Dreszera powstanie nowoczesne i kompleksowe Centrum Obsługi Mieszkańców, dzięki któremu interesanci będą mogli w jednym miejscu załatwić wszystkie urzędowe sprawy. Gdy w 2019 roku Bank po raz pierwszy wystawił budynek na sprzedaż, szacował jego wartość na 3,2 mln zł. Na ile ostatecznie dogadał się z miastem? Tego na razie urzędnicy ani bank nie zdradzają.

– Nieruchomość przy ul. Gen. G. Orlicz-Dreszera 3 w Chełmie nie została jeszcze sprzedana. Nie udzielamy informacji na temat potencjalnych nabywców nieruchomości ani ostatecznych cen sprzedaży – poinformowało nas biuro prasowe PKO BP.(bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here