Miasto dołoży do żłobka?

Ponad 360 tys. zł będzie musiało dołożyć miasto do projektu związanego z dalszą adaptacją pomieszczeń na potrzeby żłobka „Chełmskie Niedźwiadki”, mieszczącego się w budynku przy ul. Wolności 20. Inaczej samorząd nie wykorzysta pozyskanego z ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej dofinansowania w wysokości ponad 1,5 mln zł.

W ramach projektu, dzięki dofinansowaniu z ministerialnego programu „Maluch+” w wysokości 1 518 190 zł, w żłobku „Chełmskie Niedźwiadki” powstanie 70 miejsc dla małych dzieci. To już druga dotacja, jaką miasto dostało z resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Pierwszą otrzymało w ubiegłym roku, w wysokości 1,3 mln zł, ale projekt nie został zrealizowany, bo umowę z resortem podpisano w drugiej połowie roku, a wszystkie prace należało wykonać do końca 2018 r. Urzędnicy ogłosili trzy przetargi, ale żadnego nie rozstrzygnięto i z tego powodu samorząd nie wykorzystał dotacji.

Pod koniec minionego roku ministerstwo ogłosiło kolejny program i w ostatnich dniach grudnia 2018 został złożony identyczny wniosek ze zaktualizowanym kosztorysem. Chełm dostał dofinansowanie, zabezpieczając udział własny w kwocie 800 tys. zł. W lipcu br. został ogłoszony przetarg. Wpłynęła jedna oferta opiewająca na 2 683 545 zł. Złożyła ją firma z Grabowca w powiecie zamojskim. Miastu do realizacji inwestycji brakuje ponad 360 tys. zł. Urzędnicy zdają sobie sprawę, że jeśli unieważnią przetarg i ogłoszą kolejny, cena może być jeszcze wyższa. Czasu na wykonanie wszystkich prac jest niewiele, bo cała inwestycja musi zostać zrealizowana i rozliczona do końca br. Jak ustaliliśmy, prezydent Chełma, Jakub Banaszek skłania się do dołożenia brakującej kwoty i chce, by prace ruszyły jak najszybciej.

W ramach inwestycji pierwsze piętro budynku przy ul. Wolności 20 zostanie dostosowane do potrzeb małych dzieci. Przebudowa obejmuje wymianę okien, drzwi, podłóg, sieci elektrycznej i hydraulicznej we wszystkich pomieszczeniach. Będą też nowe łazienki i sanitariaty, również dostosowane do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. Ponadto zostaną dobudowane dwie klatki schodowe, w tym jedna z windą. Sale w ramach projektu, zostaną odpowiednio doposażone.

Remont pierwszego piętra żłobka pozwoli na przyjęcie dodatkowo 70 dzieci. Obecnie w „Chełmskich Niedźwiadkach” jest około 40 maluchów w dwóch grupach. Zainteresowanie żłobkiem jest ogromne. Na miejsce w placówce oczekuje dodatkowo ponad 100 dzieci. Lista rezerwowa jest bardzo długa. (s)