Miasto nic tu nie poradzi…

Barierki na chodniku nie staną. Pozostają apele do rozsądku rowerzystów

O instalację barierek uniemożliwiających niebezpieczną jazdę rowerem po chodniku przy lokalach gastronomicznych nieopodal skateparku zwrócił się do Ratusza radny Marcin Magier. Jak tłumaczył, zapobiegnie to wielu niebezpiecznym sytuacjom. Miasto niewiele może tu zdziałać, bo teren, o którym mowa jest prywatną własnością.

Chodzi o chodnik przy ul. Bankowej, prowadzący w stronę skateparku i sąsiadujący z pubem Nowy Imbir, restauracją Bella Vita i klubokawiarnią Pance Pance. Właściciele oraz goście obiektów gastronomicznych alarmowali, że często są świadkami bardzo niebezpiecznych sytuacji spowodowanych przez rowerzystów.

– Rozpędzeni rowerzyści dosłownie przelatują z dużą prędkością pomiędzy pieszymi. Omawiany odcinek jest jedną z dróg dojazdowych do skateparku i niektórzy wykonują ewolucje rowerowe już podczas drogi na obiekt. Na wysokości punktów gastronomicznych znajdują się schody, które służą im jako skocznia. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ piesi wychodzący z restauracji i zmierzający np. w stronę ogródków nie mają szans na zauważenie nadciagającego zagrożenia – mówi radny Marcin Magier (klub radnych burmistrza).

Dochodziło tu do wielu sytuacji, gdy rozpędzeni rowerzyści nie zdążyli wyhamować i wjeżdżali w pieszych. Zdarzyło się, że ucierpiało 2–letnie dziecko, w które wjechał rozpędzony kolarz, a innym razem rowerzysta wykonujący skok miał uderzyć w kobietę niosącą do stolika szklanki z napojami, w wyniku czego ta poważnie poraniła się rozbitym szkłem.

M. Magier zaproponował, aby zainstalować w tym miejscu barierki, które nie pozwolą rowerzystom na rozpędzanie się w tym miejscu.

W odpowiedzi na ten wniosek Ratusz poinformował, że miasto nie może tego zrobić, bo nie jest zarządcą tego chodnika – znajduje się on na prywatnych posesjach, na których zlokalizowane są między innymi wymienione lokale gastronomiczne. – Uwzględniając powyższe zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym na tym terenie, jak i poruszającym się po omawianym chodniku, należy do właściciela nieruchomości, który może zamontować wnioskowane barierki – wyjaśnił Urząd Miasta. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here