Miasto wzięło się za gruchoty

Świdnicki ratusz zabiera się za wielkie czyszczenie miejskich parkingów z samochodowych wraków. Pierwsze cztery porzucone „złomy” zostaną usunięte jeszcze w tym miesiącu.


Jak wynika ze zgłoszeń mieszkańców, na świdnickich parkingach stoi kilkadziesiąt starych, zdezelowanych aut, które od miesięcy, a czasem lat, tylko blokują miejsce i szpecą okolicę. Miasto ogłosiło więc akcję „Wrak” i zapowiada, że sukcesywnie będzie je usuwać, choć, jak zastrzegają, urzędnicy sprawa nie jest taka prosta. – Najpierw musimy próbować ustalić właściciela takiego pojazdu.

Jeśli jest to możliwe, to wzywamy go do zabrania takiego samochodu. Kiedy takie wezwanie zostanie zignorowane, dopiero wtedy możemy odholować taki pojazd na strzeżony parking, występując do właściciela o zwrot kosztów takiej usługi – tłumaczy Jarosław Kozień, kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Świdnik.

– W części przypadków ustalenie właściciela auta nie jest możliwe, bo nie jest już ono zarejestrowane albo po śmierci właściciela przedłuża się sprawa spadkowa bądź żaden z dziedziczących nie chce przejąć auta w spadku.

Wtedy takie porzucony samochód może zostać automatycznie odholowany na płatny parking.

Tu auta czekają jeszcze pół roku, że może się po nie ktoś zgłosi. Po tym czasie, jeśli przedstawiają jakąś wartość, miasto może spróbować wystawić je na sprzedaż. Jeśli nie nadają się do niczego, trafiają na złomowisko.

Miastu udaje się czasami odzyskać część pieniędzy wydanych na usunięcie samochodu od jego właściciela. Po wyrejestrowani utylizowanego samochodu urzędnicy zwracają się także do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska z prośbą o zwrot kosztów pozbycia się wraku. Może liczyć na 4 tys. zł.

Akcja „Wrak” przynosi efekty. Dwa gruchoty, z ulicy Hotelowej i Adampola, już zostały odholowane. Niebawem ich los podzieli wrak tkwiący przy ul. Słowackiego. – To nie jedyne pozytywne efekty. Kolejne trzy samochody, którym groziło odholowanie zostały zabrane z parkingów przez samych właścicieli – informuje Janusz Wójtowicz, komendant Straży Miejskiej w Świdniku.

Urzędnicy i Straż Miejska zachęcają mieszkańców, by przekazywali im informacje dotyczące nieużywanych pojazdów blokujących parkingi, by móc rozpocząć procedurę ich usunięcia.

(opr. jn, w)