Miasto zabrzmi kolejny raz

Od 13 do 16 czerwca 2019 r. Centrum Spotkania Kultur w Lublinie będzie gościć kolejny festiwal Dźwięki Słów. To kalejdoskop muzyczno-słownych wydarzeń, na który złożą się koncerty, recitale, musicale, spektakle muzyczne, ale i sztuka ulicy. Organizatorom imprezy marzy się spotkanie i zbliżanie ludzi poprzez ambitną muzykę w silnej relacji ze słowem, poezją, teatrem


Festiwal startuje 13 czerwca muzycznym widowiskiem w plenerze „Dźwiękowiązałka” i potrwa do 16 czerwca. Dźwięki Słów to cały szereg wydarzeń w naszym mieście, których celem jest popularyzacja muzyki jako sztuki niezwykłej w powiązaniu z niebanalnymi tekstami. Podczas imprezy lublinianie będą mogli usłyszeć bardzo szeroki wachlarz różnych stylów i form muzycznych prezentowanych przez artystów z Polski i zagranicy.

– Pragnę, by ten festiwal zbliżał ludzi – podkreśla Beata Michałkiewicz, dyrektor festiwalu. – Słowa są bardzo ważne, lecz to właśnie muzyka sprawia, że te słowa zapadają w pamięć.

A więc 4-dniowe Dźwięki Słów oferują pozytywne wibracje muzyczne, mądre dobre teksty, do tego świetna ekspresja sceniczna, gdyż twórcy festiwalu zapraszają tu aktorów teatralnych.

– Dzięki temu wszystkiemu w ramach naszych wydarzeń przywołamy uniwersalne wartości jak: prawda, piękno, wzruszenie, po prostu dobre emocje – dodaje organizatorka.

Program wydarzeń

W czwartek (13 czerwca) o godz. 15 festiwal rusza w trzech lokalizacjach: plac Teatralny – plac Litewski – plac Po Farze „Dźwiękowiązałka”. To interaktywne widowisko muzyczne, w którym rolę 6-osobowego zespołu pełni on jeden: Sambor Dudziński – wszechstronny muzyk obsługujący na mobilnej scenie rozbudowane instrumentarium, w tym etnograficzne, (duduk, flety, drumle, didgeridoo, berimbao, kopytnik, cabasa, dzwonki chromatyczne). Całość uzupełniają wokal i chórki.

O godz. 18 w sali kameralnej Centrum Spotkania Kultur zagości spektakl „Judy”, a w nim Hanna Śleszyńska. To artystka obdarzona wielką siłą głosu i talentem aktorskim, swobodnie czuje się zarówno w rolach dramatycznych, komediowych, jak i musicalowych. Jej specjalność estradowa to spektakle muzyczno-kabaretowe. W spektaklu wcieli się w Judy Garland, jedną z najlepszych filmowych aktorek w historii amerykańskiego kina.

O godz. 19 na estradą na placu Teatralnym przed CSK owładnie Barcelona Gipsy Balkan Orchestra – międzynarodowy zespół z Barcelony, od lat budzący podziw publiczności w całej Europie swoją reinterpretacją tradycyjnej muzyki, głównie bałkańskiej. Ich muzyka trafia prosto do serc bez zbędnych sztuczek i trików.

O godz. 20 w wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków) wystąpi Milo Ensemble – sekstet muzyków pochodzących z trzech kontynentów. Prezentują fuzję muzyki wschodniego rejonu Morza Śródziemnego, Tybetu oraz awangardę jazzową, graną na tradycyjnych instrumentach akustycznych (oud, saz, kora, santur, trombity, bębny, kalimby).

O godz. 21 (ponownie na placu Teatralnym) zagra Oligarkh, zespół z Sankt-Petersburga, który zaciera granice między kulturą wysoką i popularną, starą i nowoczesną. Artyści czerpią z różnych źródeł muzycznych i wizualnych, tworząc surrealistyczne zestawienie współczesnej kultury miejskiej, pamięci ludowej i narodowej ekspresji Rosjan. A od 22 rusza nocna impreza w Klubie Muzycznym CSK – zapraszają Lucy & Tom – duet muzycznych podróżników i ich kameralny program „Wieczór w Paryżu”.

W piątek (14 czerwca)

…początek wydarzeń analogiczny: o godz. 15 w tych samych miejscach – „Dźwiękowiązałka” Sambora Dudzińskiego.

O godz. 18 w Klubie Muzycznym CSK wystąpi duet Natalia Niemen / Michał Zator. Ich domeną jest improwizacja – tworzenie utworów na gorąco, bez przygotowania, tu i teraz, przed publicznością. Muzycy nigdy nie wiedzą, co zagrają i zaśpiewają. Natalia kultywuje poezję poety, dziennikarza i muzyka Szymona Babuchowskiego – niezwykłe słowa przy dźwiękach harfy i altówki.

O godz. 19 w sali Lubelskiego Centrum Konferencyjnego (ul. Grottgera) zobaczymy Piotr Selim z zespołem w recitalu „Specjalista od wzruszeń”. Usłyszymy największe przeboje Piotra skomponowane do słów Hanny Lewandowskiej, m.in. te ze znakomicie odebranej przez publiczność płyty „W rytmie bolera”.

Równocześnie godz. 19, vis a vis na placu Teatralnym, zabrzmi kwintet smyczkowy Vołosi z muzyką wychodzącą daleko poza ludowość. Ich twórczość łączy brzmienia z Karpat i Orientu oraz muzykę bałkańskiego i cygańskiego kręgu kulturowego. Esencją ich gry jest siła, z jaką konfrontują odległe muzyczne światy, a przekraczanie granic jest istotą całego widowiska.

O godz. 20 w wirydarzu Centrum Kultury (ul. Peowiaków) wystąpi Grupa w Składzie, która tworzy unikalną muzykę opartą głównie na improwizacji i muzycznej dekonstrukcji, co nadaje ich brzmieniu eksperymentalny, a zarazem intuicyjny charakter. W piątkowy wieczór o godz. 21 znów na placu Teatralnym zakończy się koncert „Odyseja”. Wystąpi w nim Maja Kleszcz, artystka-eksperymentatorka, wykorzystująca rozmaite techniki wokalne i element teatru. W ramach projektu IncarNations zaprezentuje muzykę z albumu, który w zamyśle łączy humanizm z muzyczną przestrzenią cyfrową, za co od strony muzyki i tekstu odpowiedzialny jest Wojtek Krzak.

Sobota na festiwalu

15 czerwca o godz. 15 salę kinową Centrum Spotkania Kultur wypełni „Dźwiękowisko” red. Grażyny Lutosławskiej (Radio Lublin). Podczas spotkania z publicznością podzieli się rozważaniami nad tym, co da się usłyszeć w ciszy, bo jest możliwe, że ucho „widzi” czasem więcej niż oko… Jej gościem będzie specjalista od dźwięku – Maciej Kubera, który w Polskim Radiu realizuje słuchowiska, audycje literackie, reportaże i nagrania muzyczne.

O godz. 16 w sali operowej CSK Teatr Syrena z Warszawy wystawi „Rodzinę Addamsów” – kultową historię upiornej rodzinki, mieszkającej w starym, wiktoriańskim zamku. W koprodukcji Teatru Muzycznego z Poznania i Teatru Syrena z Warszaw jest to przebojowy musical, którego premiera miała miejsce na Broadwayu w 2010 roku.

O godz. 19 na placu Teatralnym Yegor Zabelov Trio. Firmuje je wybitny białoruski akordeonista z Mińska, autor muzyki do wielu spektakli i filmów, koncertujący w całej Europie.

O godz. 20, po sąsiedzku, na tarasie Lubelskiego Centrum Konferencyjnego „Paraluzja”, wystąpi duet instrumentalno-wokalny: Aga Radziejewska i Bartek Drak. Ich głównymi atutami są emocjonalność, spontaniczność i nieprzewidywalność. Każdy koncert to niepowtarzalna przygoda. Równocześnie (20.00) w na scenie Centrum Spotkania Kultur drugi tego dnia spektakl „Rodzina Addamsów”.

Od godz. 21 estradę na placu Teatralnym wypełni Wicked Dub Division – zespół z Włoch wykonuje muzykę, którą można nazwać eksperymentem muzycznym, łączącym gorące i hipnotyczne dźwięki z bardziej minimalnymi bitami.

Niedziela (16 czerwca)

…w ramach festiwalu o godz. 16 w sali głównej Centrum Kultury (ul. Peowiaków) rozpocznie się spektaklem Teatru Maska z Rzeszowa „O mniejszych braciszkach św. Franciszka”. To widowisko przygotowane z myślą o najmłodszych widzach. Ukazuje zachwyt, z jakim św. Franciszek odbierał świat, jego wdzięczność za każde, najmniejsze nawet stworzenie. Afirmuje wiarę, radość życia, chęć niesienia pomocy i dzielenia się swoim szczęściem – cechy, które warto rozwijać.

O godz. 18 w Klubie Muzycznym CSK rozgości się Aneta Todorczuk-Perchuć „Matka, żona, kochanka”. Ta znakomita aktorka teatralna, filmowa i musicalowa w swojej „muzo-dramie” spróbuje odpowiedzieć na pytanie, czy istnieje recepta na pogodzenie owych trzech ról.

Równocześnie na tarasie pobliskiego LCK (5. piętro) wystąpi z recitalem pod gwiazdami Dorota Barová. To wokalistka, autorka tekstów piosenek, kompozytorka, wiolonczelistka oraz współzałożycielka zespołu Tara Fuki.

O godz. 19 estradę na placu Teatralnym opanuje Magda Piskorczyk. To wokalistka śpiewająca dojrzałym, niskim, „czarnym” głosem. Poza oryginalnym brzmieniem Magdalena Piskorczyk oczarowuje swoim umiejętnościami instrumentalnymi i grą na gitarach – akustycznej, elektrycznej i basowej, a także na instrumentach perkusyjnych.

O godz. 20 salę główną Lubelskiego Centrum Konferencyjnego wypełni głos Joanny Lewandowskiej w recitalu „Niebo dla złodziejek”. To artystka utalentowana i wszechstronna. Choć najbliższy jest jej nurt tzw. poezji śpiewanej i piosenki aktorskiej, Joanna wymyka się wszelkim klasyfikacjom i ograniczeniom. Odnajduje się na równi w rocku, bluesie, jazzie.

Od godz. 21 festiwal będzie zamykać występ grupy Grzech Piotrowski & Alchemik Orchestra – znów na scenie przed Centrum Spotkania Kultur. Zespół wyłamuje się z ram i standardów. To konfrontacja korzeni muzycznych z orkiestrą symfoniczną, jazzem, folklorem i muzyką filmową. W ich interpretacjach docenimy fakt, że mimo rozwoju cywilizacji muzyka pozostaje autentycznym i uniwersalnym językiem świata.

Więcej informacji o poszczególnych punktach programu na stornie organizatora: www.dzwiekislow.pl

Marek Rybołowicz

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here