Międzynarodowa ofensywa prezydenta

W ubiegłym tygodniu prezydent Krzysztof Żuk gościł w Tiranie, gdzie podpisał list o współpracy między Lublinem a stolicą Albanii. Z kolei do nas przyjechał Domingos Culolo, ambasador Angoli, który rozmawiał z prezydentem Żukiem o możliwości współpracy między lubelskimi biznesem a Angolą.


Po podpisanym w marcu br. w Grazu liście o współpracy między Lublinem a tym austriackim miastem teraz podobne relacje nawiązaliśmy z ze stolicą Albanii, Tiraną.

– Współpraca ma być realizowana poprzez wymianę doświadczeń i dobrych praktyk: inicjowanie, realizację oraz wspieranie projektów przyczyniających się do poprawy jakości życia mieszkańców obu miast, wspieranie lokalnych instytucji, organizacji i podmiotów głównie w dziedzinie nauki, kultury, turystyki, promowania przedsiębiorczości czy wymiany młodzieży – informuje Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego ratusza. Oprócz spotkania z Erionem Veliajem, burmistrzem Tirany, lubelska delegacja wymieniła doświadczenia z przedstawicielami lokalnych władz.

Tuż po powrocie z Albanii Krzysztof Żuk gościł w lubelskim ratuszu ambasadora Angoli w Polsce, Domingosa Culolo.

„Rozmawiali o potencjalnej współpracy gospodarczej i biznesowej między lubelskimi firmami a Angolą, która jest w stanie odbudowy po wojnie domowej zakończonej w 1994 roku” – czytamy na stronie internetowej lublin.eu. Ambasador odwiedził też Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej.

Angola to dawna portugalska kolonia, położona w południowo-zachodniej części Afryki nad Oceanem Atlantyckim. Zamieszkuje ją ponad 28 milionów osób. Niepodległość uzyskała 11 listopada 1975 roku. Religią dominującą w Angoli jest chrześcijaństwo. W najnowszym rankingu rozwoju społecznego zajmuje odległą, 147. pozycję na świecie. GR