Miej serce, zgłoś się

Sto dni zostało do finału tegorocznej Szlachetnej Paczki. Potrzebni są wolontariusze. Z pomocy tej ogólnopolskiej akcji rok temu skorzystało 20 tysięcy rodzin.


Do 30 września przyjmowane są zgłoszenia do ekipy Szlachetnej Paczki. W Lublinie podczas corocznej „studniówki”, 12 września na palcu Litewskim obecni wolontariusze namawiali mieszkańców do wstąpienia w ich szeregi. Szlachetna Paczka działa od 2001 roku. To system pomocy przekazywanej najuboższym i potrzebującym. Wolontariusz Szlachetnej Paczki dociera do konkretnych rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji i określa, jaki rodzaj pomocy jest dla nich najlepszy. Osobiste spotkanie służy temu, by przekazana pomoc była naprawdę mądra, czyli dała rodzinie szansę na realną poprawę sytuacji i wyjście z biedy. Wolontariusze wspierają także darczyńców, pomagając im przygotować paczki z dedykowaną pomocą dla wybranych przez nich rodzin w potrzebie. – Paczka to oryginalny, polski pomysł. Nikt na świecie nie zorganizował tak precyzyjnej, konkretnej i mądrej pomocy na tak duża skalę – mówi ks. Jacek Stryczek, założyciel Stowarzyszenia Wiosna, organizator Szlachetnej Paczki.

Jak zostać wolontariuszem?

Wystarczy wejść na stronę www.superw.pl i wypełnić krótki, formularz zgłoszeniowy. Następne kroki to rozmowa i jednodniowe wdrożenie. Po nich pozostaje już tylko podjąć decyzję, podpisać umowę i zacząć pomagać. Zgłaszać się można do 30 września. W tym roku poszukiwanych jest 14 tysięcy osób w 700 miejscowościach na terenie całej Polski. Dzięki nim już 17 listopada na stronie www.szlachetnapaczka.pl darczyńcy będą mogli wybierać rodziny, dla których przygotują spersanolizowane paczki. Finał, podczas którego pomoc dotrze do rodzin, odbędzie się w weekend 8-9 grudnia br. (EM.K.)