Miejsca pod specjalnym nadzorem

Teraz nie tylko przełożony, ale każdy będzie mógł rozliczyć dzielnicowego z realizacji jego działań ukierunkowanych na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Plany priorytetów dzielnicowych z omówioną charakterystyką zagrożenia w każdym rejonie miasta i celem do osiągnięcia są ogólnodostępne. Problem wszędzie jest ten sam – pijaństwo i chuligaństwo.

Dzielnicowi z chełmskiej komendy mają do końca lipca zrealizować plany działań priorytetowych dla swoich rejonów służbowych. To efekt spotkań, konsultacji, debat społecznych i oczekiwań mieszkańców, a także informacji naniesionych na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Na tej podstawie wytypowane zostały obszary, które wymagają szczególnego podejścia mundurowych.

I tak w rejonie 1. szczególnego nadzoru wymaga teren Szkoły Podstawowej nr 3 przy ulicy Rejowieckiej 76, gdzie dochodzi do aktów wandalizmu oraz gdzie młodzież z okolicy notorycznie urządza libacje alkoholowe.

W rejonie 2. specjalnym nadzorem w godzinach od 8-16 ma być objęty teren Zespołu Wychowania i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Chełmie przy ul. Trubakowskiej 59, gdzie dochodzi do grupowania się młodzieży, zanieczyszczania terenu oraz palenia wyrobów tytoniowych w miejscu objętym zakazem.

W rejonie 3. w okresie wiosenno-letnim, szczególnie w porze popołudniowej i wieczorowo-nocnej, policjanci muszą skupić się na pl. E. Łuczkowskiego, gdzie nie brakuje amatorów tanich trunków i wybryków chuligańskich. Uwagi mundurowych wymagają też bramy przy ul. Narutowicza 5 i 7, gdzie dochodzi do spożywania alkoholu oraz częstych zakłóceń porządku, a także ul. Waśniewskiego, przy której jest problem z nieprawidłowo zaparkowanymi autami.

W rejonie 4. miejscem o największym zagrożeniu jest teren dworca PKS, gdzie młodzież pije i pali, a popołudniami podróżni są zaczepiani przez podejrzanych jegomości. Kontroli wymaga też sklep spożywczy przy al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego pomiędzy blokami 25-27, gdzie dochodzi do spożywania alkoholu.

W rejonie 5. problem stanowią grupki okolicznych mieszkańców pijących tanie trunki przy ul. J. Słowackiego 11, 13 i 15, przy ul. I Pułku Szwoleżerów oraz na terenie pobliskich garaży.

W rejonie 6. większej ilości patroli wymagają rejony Parku Jordanowskiego przy ul. Kredowej oraz teren Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych przy ul. Jagiellońskiej, gdzie dochodzi do wybryków chuligańskich, spożywania alkoholu oraz zakłócania porządku publicznego.

W rejonie 7. objęcia szczególnym nadzorem wymaga teren przy ul. Wojsławickiej 13a-21, gdzie najczęściej gromadzą się młodzi z butelkami i zakłócają spokój mieszkańcom.

W rejonie 8. nadzoru wymagają z kolei bloki przy ul. Wolności 17, 19, 21, plac żłobka „Chełmskie Niedźwiadki” przy ul. Wolności 20 oraz we wnęce od strony ul. Połanieckiej 25. To tam wieczorem i nocą najchętniej piją dorośli i młodzież, a potem hałasują, zaśmiecają i niszczą cudze mienie.

W rejonie 9. największe zagrożenie stwarza parking przy TESCO, gdzie młodzi urządzają sobie wyścigi samochodami i brawurowo „kręcą bączki”. Nie dość, że stwarzają zagrożenie dla innych kierujących i pieszych, to mieszkańcy pobliskich bloków od lat uskarżają się na uciążliwy pisk opon i warkot silników. Kontroli i częstszych patroli wymaga też boisko między ul. Wirskiego i Szymanowskiego, gdzie wieczorami i nocą pijana młodzież hałasuje i niszczy ławki. Policja ma też sukcesywnie sprawdzać klatki schodowe i piwnice w bloku przy ul. Szymanowskiego 3, gdzie grupki z alkoholem zakłócają sen mieszkańców.

W realizacji planów dzielnicowym mają pomagać strażnicy miejscy. Czy wyeliminują lub chociaż ograniczą pijaństwo i chuligaństwo w Chełmie? (pc)