Miejskie przedszkola czekają na dzieci

Jest decyzja o otwarciu miejskich przedszkoli. Od poniedziałku 11 maja placówki są gotowe na przyjęcie dzieci. Zainteresowanie na razie jest nieduże. Tydzień później do pracy zamierzają wrócić dwa niepubliczne przedszkola, „Razem” i „W Kasztanowym Parku”.

Od ubiegłej środy 6 maja żłobki i przedszkola mogą działać oficjalnie. Nie wszystkie placówki tego dnia jednak zostały otwarte. W Chełmie ruszyło tylko niepubliczne przedszkole „Arka”. Placówka poinformowała rodziców, że w dalszym ciągu będzie też pracować w systemie zdalnym.

We wtorek 5 maja, po spotkaniu wiceprezydent Doroty Cieślik z dyrektorami miejskich przedszkoli, podjęto decyzję, że wszystkie publiczne przedszkola z Chełma zostaną otwarte od poniedziałku 11 maja. Urzędnicy zapewniają, że wcześniej dokonali szczegółowej analizy potrzeb rodziców dzieci w wieku przedszkolnym, a podejmując decyzję o ponownym uruchomieniu placówek wzięli również pod uwagę wymogi bezpieczeństwa w zakresie sanitarno-epidemiologicznym oraz możliwości organizacyjne. Dopracowano również i uszczegółowiono procedury i instrukcje wewnętrzne, dotyczące zapewnienia opieki dzieciom w placówkach oraz zabezpieczenia obiektów pod względem sanitarnym.

Jak informuje Biuro Prasowe, 11 maja w chełmskich przedszkolach, prowadzonych przez miasto, należy spodziewać się łącznie około 200 dzieci. Wynika to z deklaracji rodziców. Czynne będą też żłobki. Do nich na początek ma trafić 90 maluchów.

Chełmskie przedszkola, jak zapewniają dyrektorzy, są gotowe na przyjęcie dzieci. – W poniedziałek 11 maja, zgodnie z wypełnionymi przez rodziców deklaracjami, spodziewamy się 16 dzieci – mówiła w ubiegły czwartek w rozmowie z Nowym Tygodniem Danuta Zagórska, dyrektor największego miejskiego przedszkola nr 13. – Warunki w placówce są na tyle dobre, że przestrzegając wszystkich zasad bezpieczeństwa, jesteśmy w stanie przyjąć około 100 dzieci. Mamy aż dziesięć sal dydaktycznych, z czego jedną musimy zabezpieczyć, gdyby nagle okazało się, że należy kogoś odizolować. Jesteśmy wyposażeni we wszystkie środki ochrony osobistej, zabawki plastikowe będą dezynfekowane, usunęliśmy natomiast wszelkie pluszaki, których wiadomo, że nie da się utrzymywać cały czas w sterylnych warunkach. Dzieci w ciągu dnia zamiast na dywanach będą siedzieć na specjalnych piankowych matach, które również regularnie będą czyszczone – dodaje D. Zagórska.

Do Przedszkola Miejskiego nr 11 w poniedziałek ma przyjść 10 maluchów. – Cała załoga, a więc nauczyciele i obsługa dokładnie zapoznała się z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, jesteśmy w pełni przygotowani na otwarcie placówki. Rodzice dzieci, które mają przyjść 11 maja do naszej placówki, wypełnili specjalne oświadczenia, zapewniając swoim podpisem, że nikt z najbliższej rodziny nie przebywa na kwarantannie, nie wrócił zza granicy, ani też że w ciągu ostatnich 14 dni nie stwierdzono jakiekolwiek choroby – tłumaczy Alicja Grzywacz, dyrektor „Jedenastki”. – Mamy przygotowany program, będzie wiele zajęć ruchowych, tanecznych, prac plastycznych przy stolikach, ale też nie zabraknie spacerów po terenie przedszkola, czy wyjść na plac zabaw. Oczywiście wszystkie zabawki, stoliki, będą kilka razy dziennie dezynfekowane, pracownicy przypilnują, by dzieci częściej, a przy tym dokładniej myły ręce, ale tylko mydłem i wodą. Rodzice natomiast mogą wejść jedynie do przedsionka i tam przekazać nam dziecko, a później odebrać. Naszym zadaniem jest zapewnienie dzieciom, ale też całej załodze, pełnego bezpieczeństwa – podkreśla A. Grzywacz.

Na przyjęcie dzieci od 11 maja nie zdecydowało się niepubliczne przedszkole „Razem”. – Placówkę otworzymy tydzień później 18 maja – mówi Anna Gębal, założycielka „Razem” i dyrektor ds. kształcenia integracyjnego. – Podchodzimy do tego bardzo odpowiedzialnie, jesteśmy w stałym kontakcie z rodzicami. Bezpieczeństwo dzieci i pracowników jest dla nas najważniejsze, dlatego potrzebujemy czasu, by się w pełni przygotować na wznowienie zajęć w systemie stacjonarnym. Już zakupiliśmy niezbędne urządzenia do dezynfekcji, w tym specjalny odkurzacz do prania dywanów w wysokiej temperaturze. Wiadomo, że możliwości każdego przedszkola są ograniczone, w pierwszej kolejności zostaną przyjęte dzieci, których rodzice pracują czy to w ochronie zdrowia, czy służbach mundurowych i mają problem z zapewnieniem stałej opieki nad swoimi pociechami – zaznacza dyrektor Gębal.

18 maja wrócą także dzieci z innego niepublicznego przedszkola w Chełmie – „W Kasztanowym Parku”. (s)