Mieszkańcy pytają o OZE

Rosną szanse miasta na unijne dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych i solarnych. Dwa chełmskie wnioski znalazły się na miejscach rezerwowych i ich realizacja zależy od tego, jak duże będą oszczędności po rozstrzygnięciu wszystkich przetargów przez samorządy, które dostały wsparcie. Miejskie projekty powoli jednak pną się w górę.

Nabór wniosków na odnawialne źródła energii, w ramach konkursu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, odbył się w ubiegłym roku. Zarząd województwa na to działanie przeznaczył aż 100 mln zł. Zainteresowanie OZE ze strony samorządów było ogromne – wpłynęło blisko 200 wniosków.

Do konkursu przystąpiło również miasto Chełm, które zgłosiło dwa projekty. Pierwszy dotyczył montażu instalacji solarnych, drugi – instalacji fotowoltaicznych oraz kotłów na biomasę w budynkach jednorodzinnych. Złożone przez miasto wnioski na ocenie dostały maksymalną ilość punktów – po 98. Tyle mogły otrzymać wnioski realizowane w przygranicznym mieście subregionalnym.

Miejskie projekty na liście rankingowej zajęły odpowiednio 96. i 98. miejsce. Pieniędzy wystarczyło na realizację 86 wniosków. Pozostałe, w tym oba chełmskie, zostały umieszczone na liście rezerwowej. Ich dofinansowanie jest uzależnione od powstałych po przetargach oszczędności, bądź od zwiększenia puli pieniędzy na konkurs.

Żeby miasto mogło jednak przystąpić do konkursu, mieszkańcy musieli ponieść wstępne koszty związane z oceną możliwości realizacji instalacji OZE na wskazanych przez nich nieruchomościach. Dziś wielu z nich coraz mniej wierzy w to, że miasto dostanie unijne wsparcie.

W ostatnim czasie interpelację w sprawie realizacji obu projektów złożył przewodniczący rady miasta Longin Bożeński, tłumacząc, że mieszkańcy są zaniepokojeni. Z kolei na czwartkowym posiedzeniu komisji budżetu i rozwoju gospodarczego o to samo pytał wiceprzewodniczący rady miasta Dariusz Grabczuk.

– Powstają oszczędności i nasze projekty pną się w górę – tłumaczyła Agnieszka Kruk, wiceprezydent Chełma. – Z informacji, jaką mamy na 31 lipca, wynika, że obecnie chełmskie wnioski znajdują się odpowiednio na szóstej i ósmej pozycji listy rezerwowej. Są duże szanse na wygospodarowanie oszczędności i realizację obu miejskich projektów. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here