Mieszkania plus dostały przyspieszenia

Wizualizacja bloków, jakie mają powstać w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus przy ul. Stefana Roweckiego „Grota”

Po trwającej rok ciszy program Mieszkanie Plus w Świdniku nabiera przyspieszenia. Ruszyła właśnie ankieta dla potencjalnych lokatorów, po wakacjach powinno być gotowe pozwolenie na budowę, a w czwartym kwartale – ruszyć budowa bloków. Klucze do mieszkań lokatorzy mieliby odebrać w 2021 roku. Taki harmonogram realizacji programu przedstawili w ubiegłym tygodniu wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń oraz burmistrz Świdnika, Waldemar Jakson.


Jesienią 2016 roku Świdnik, jako jeden z pierwszych samorządów w Polsce, ogłosił, że przystępuje do rządowego programu Mieszkanie Plus, tj. budowy tanich mieszkań pod wynajem z opcję ich wykupu na własność. Miasto zapowiedziało budowę na działce przy ul. Gen. Roweckiego „Grota” dwóch bloków z ponad stu mieszkaniami. Pierwszy z nich miał być gotowy już pod koniec 2018 roku.

W 2017 roku miasto zawiązało z Bankiem Gospodarstwa Krajowego spółkę celową na realizację inwestycji i przystąpiło do przygotowania uzbrojenia terenu, w tym budowy drogi na plac budowy. Sama budowa bloków jednak nie ruszała, a zniecierpliwieni świdniczanie zaczęli dopytywać, czy projekt w ogóle zostanie zrealizowany. Miasto tłumaczyło, że cały czas są załatwiane formalności, a tak duże przedsięwzięcie wymaga czasu. Teraz prace nad projektem znowu nabierają przyspieszenia.

W ubiegłym tygodniu wiceminister Artur Soboń, odpowiedzialny w rządzie za realizację programu Mieszkanie Plus i burmistrz Świdnika Waldemar Jakson, ogłosili zaktualizowany harmonogram realizacji świdnickiej inwestycji i jej szczegóły. Pierwszym krokiem będzie ankieta, w której mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani wynajmem mieszkań plus.

Miasto dzięki niej chce się dowiedzieć m.in., jaki metraż mieszkań jest preferowany, czy kandydaci są zainteresowanie wykupem mieszkań na własność i jaki jest ich status majątkowy. Ankieta jest już dostępna na stronie internetowej miasta. Na odpowiedzi ratusz czeka do końca sierpnia.

– Projekt zakłada budowę 108 mieszkań, w tym 4 28-metrowych, 46 41-metrowych, 54 57-metrowych i 4 71-metrowych, ale dzięki tej ankiecie te plany będzie można jeszcze skorygować zgodnie z życzeniem aplikujących rodzin. Na pewno wszystkie mieszkania będą nowoczesne i swoim standardem nawet przewyższające te dostępne na otwartym rynku – mówił podczas konferencji prasowej poseł Soboń. – Co do kolejnych kroków to zakładamy, że po wakacjach będzie gotowe pozwolenie na budowę, a realizacja inwestycji rozpocznie się w czwartym kwartale tego roku z terminem zakończenie w połowie 2021 roku.

– Działka przy ul. Gen. S. Roweckiego Grota jest już gotowa do przyjęcia ekip budowlanych. Są niezbędne media i droga dojazdowa. Uważam, że gmina wywiązała się dotąd ze wszystkich obowiązków wynikających z programu – dodawał burmistrz Jakson.

Problemem do rozwiązania jest ustalenia kryteriów przydziału mieszkań, bo chętnych jest dużo więcej niż mających zostać wybudowanych lokali.

– Zainteresowanie mieszkaniami faktycznie jest ogromne. Mamy ponad 600 podań, w tym ponad 20 procent spoza gminy – przyznawał W. Jakson. – W najbliższym czasie przygotujemy propozycję rozwiązania tej kwestii i przedstawimy ją do akceptacji radzie miasta.

Trudno się dziwić takiemu zainteresowaniu Mieszkaniami Plus w Świdniku, bo oprócz korzystnych dla najemców założeń samego programu (przez 15 lat państwo dopłaca lokatorom do czynszu w zależności od wielkości mieszkania i liczebności rodziny od 400 do 600 zł, a każdy z najemców, regularnie płacąc czynsz, stanie się po latach właścicielem mieszkania), bardzo atrakcyjna jest lokalizacja samych bloków, w pobliżu szkoły, przedszkola i supermarketu. JN