Milczący święty

19 marca Kościół obchodzi uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.


Św. Józef pochodził z królewskiego rodu Dawida. Mimo wysokiego pochodzenia nie miał majątku. Na życie zarabiał stolarstwem i jako cieśla. Zaręczony z Maryją, stanął przed tajemnicą cudownego poczęcia. Bóg wybrał go na oblubieńca i opiekuna Matki Jezusa Chrystusa. Jego wiernej i troskliwej opiece zostało powierzone dzieciństwo i młodość Odkupiciela świata.
Według prawa żydowskiego, jako prawomocny mąż Maryi, był uważany za ojca Jezusa. Tak go też nazywają Ewangelie. Wspominany jest w nich aż 26 razy, choć ani razu nie zabiera głosu. Często w związku z tym nazywany jest „milczącym świętym”. Ostatni raz czytamy o nim w relacji z pielgrzymki do Jerozolimy, gdy mały Jezus ma 12 lat. Później już się nie pojawia. Prawdopodobnie, gdy Jezus zaczynał nauczać, już nie żył. Apokryfy i pisma Ojców Kościoła wysławiają cnoty św. Józefa, który był ideałem odpowiedzianego człowieka, bezwzględnie dbającego o bliskich. Wielu chrześcijan uważa, że nikt, kto go wzywa w potrzebie, nigdy nie woła na próżno.
W ikonografii przedstawiany jest z Dzieciątkiem Jezus na ręku i z białą lilią, symbolem czystości. Jego atrybutami są między innymi narzędzia ciesielskie – piła i siekiera, warsztat stolarski, bukłak na wodę, kij wędrowca, lampa i winorośl. Jest patronem licznych zakonów i krajów, między innymi Austrii, Czech. Filipin, Hiszpanii, Kanady, Portugalii, Peru, wielu diecezji i miast oraz patronem małżonków i rodzin chrześcijańskich, ojców, sierot, a także cieśli, drwali, robotników, rzemieślników, wszystkich pracujących i uciekinierów, ale też dobrej śmierci. Jego największe sanktuarium znajduje się w Montrealu w Kanadzie. Tamtejsza bazylika św. Józefa może pomieścić 12 tys. wiernych i posiada 61 dzwonów.

Nasze świątynie

W Polsce jest ponad 260 kościołów pod wezwaniem św. Józefa, w Lublinie dwa. Największą czcią do św. Józefa wyróżniała się św. Teresa z Avila, wielka reformatorka Karmelu. Wszystkie swoje klasztory fundowała pod jego imieniem. Nic więc dziwnego, że kościół karmelitów bosych przy ul. Świętoduskiej 14, Powstały w przebudowanym zbiorze kalwina Rafała Leszczyńskiego, mieszczącym także zbiór kalwiński w latach 1635-44 w stylu renesansu lubelskiego, nosi właśnie wezwanie św. Józefa Oblubieńca Maryi. Jest to też jeden z najciekawszych zabytków Lublina. Konsekracji kościoła według projektu Jakuba Tremanzela dokonał 28 sierpnia 1644 roku biskup Łucka Andrzej Gembicki. Kruchtę i dzwonnicę przebudowywano w 1903 i 1949 roku pod kierunkiem architekta Stefana Szyllera. W latach 1996-97 odbył się gruntowny remont kościoła pod kierunkiem architekta Czesława Gawdzika.
Zupełnie inny charakter ma druga lubelska świątynia pw. św. Józefa przy ul. Filaretów 7. Tymczasowa murowana kaplica została pobłogosławiona przez biskupa Zygmunta Kamińskiego 20 grudnia 1981 roku. 24 grudnia, w 11. dniu stanu wojennego, została tam odprawiona pierwsza pasterka. Nowoczesny, dwupoziomowy kościół według projektu warszawskiego architekta Stanisława Fijałkowskiego powstał w latach 1986-1995. Realizatorami budowy byli ks. Stefan Soszka i ks. Stanisław Dziwulski. Wystrojem wnętrza zajmowała się Grażyna Czapska. 24 grudnia 1995 roku świątynię pobłogosławił abp Bolesław Pylak, natomiast poświęcenia kościoła dokonał 15 maja 2005 roku ks. abp Józef Życiński.
Przy parafii, która obecnie liczy 14 163 wiernych, działają m.in. Duszpasterstwo Środowisk Twórczych, Duszpasterstwo Służby Zdrowia oraz liczne koła, wspólnoty religijne i grupy modlitewne. Parafia pw. św. Józefa wydaje kwartalną gazetę parafialną „Ku wspólnocie”, obecnie najstarszą w archidiecezji lubelskiej.

Lubelskie uroczystości odpustowe

W obu kościołach przed uroczystością ku czci św. Józefa była od 10 marca odprawiana nowenna do św. Józefa. Główne msze odpustowe sprawowane będą 19 marca o godz. 18.00. W kościele przy ul Filaretów, w przeddzień uroczystości, zgodnie z wieloletnią tradycją, wierni modlili się w intencji parafian zmarłych od ostatniego odpustu, a o godz. 20.00 zespół Guadalupe wykonał „ Oratorium o św. Józefie”. Było to wykonanie premierowe, a w programie znalazło się pięć utworów poświęconych św. Józefowi oraz dwie piosenki uwielbieniowe. W ub. roku Wydawnictwo Paulianum wydało ciekawą pozycję pod tytułem „Dom Józefa”. Autorem jest o. Augustyn Pelanowski. Warto ją polecić zwłaszcza mężczyznom, którzy muszą ze współczesnego chłopaka przeistoczyć się w prawdziwego mężczyznę i odpowiedzialnego ojca rodziny.
Elżbieta Kasprzycka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here