Miliarder bierze się za Motor

Prezydent Krzysztof Żuk (z lewej) i Zbigniew Jakubas

Kiedyś chciał kupić Legię Warszawa. Jeszcze niedawno miał zostać inwestorem Wisły Kraków, która w ubiegłym roku była na krawędzi upadku. Zbigniew Jakubas, jeden z najbogatszych Polaków, piłką nożną interesuje się od wielu lat. Teraz postanowił zainwestować w klub z rodzinnego miasta, Motor na który jak sam przyznaje chodził jeszcze w latach 60-tych z dziadkiem na stadion przy ul. Kresowej. Miliarder zapowiedział, że nie będzie żałował pieniędzy i to nie tylko na to by klub, który w tym roku obchodzi jubileusz 70-lecia jak najszybciej znalazł się w ekstraklasie, ale także na piłkę młodzieżową i rozwój piłkarskiej akademii.

O tym, że Zbigniew Jakubas, który od wielu lat plasuje się w czołówce rankingu najbogatszych Polaków – w tegorocznym zestawieniu magazynu Forbes z majątkiem wycenianym na ponad 1,7 miliarda złotych znalazł się na 21. miejscu – „kręci się” przy Motorze wiadomo było już od dawna. Podczas czwartkowej konferencji na Arenie Lublin prezydent Krzysztof Żuk przyznał, że „pan prezes Zbigniew Jakubas jest już od dłuższego czasu zaangażowany we wsparcie finansowe Motoru”.

Teraz ta pomoc ma być zdecydowanie większa, bo od września zostanie głównym inwestorem w klubie. Miasto, jak podkreślił prezydent Żuk z obecnością Jakubasa, nie wycofa się ze spółki, będzie wspomagało działania i finansowo oraz organizacyjnie. Ciężar budowania pozycji klubu na piłkarskiej mapie spadnie jednak na inwestora, który formalne działania z uwagi na pewne uwarunkowania związane z kodeksem handlowym będzie mógł rozpocząć dopiero od września.

Zbigniew Jakubas zapowiedział, że nie będzie żałował pieniędzy na Motor i że zdaje sobie sprawę, ze na razie będzie to taka studnia bez dna. Jasno został postawiony cel przed lubelskim zespołem, który w niedawno zakończonym przedwcześnie z uwagi na pandemię koronawirusa sezonie wygrał rywalizację w grupie czwartej III ligi i awansował szczebel wyżej. W II lidze Motor ma spędzić zaledwie sezon i za rok zameldować się na zapleczu ekstraklasy, której bramy też ma jak najszybciej sforsować.

Nowy inwestor nie tylko chce inwestować w pierwszą drużynę Motoru, ale także w akademię piłkarską lubelskiego klubu.

– Dzisiaj rozmawiamy z panem prezydentem na temat gdzie można byłoby taką akademię zbudować. Z mojej strony jeżeli uda nam się szybko przejść przez procedury pozyskania ziemi, chciałbym w ciągu czterech miesięcy zbudować trzy boiska piłkarskie z podgrzewaną płytą, tak by akademia mogła w ruszyć w pełni od jesieni tego roku. A od przyszłego roku jeszcze deklaruję zbudowanie campu dla młodych piłkarzy wzorem chociażby Legii, która w Grodzisku zbudowała taką infrastrukturę – mówił Zbigniew Jakubas.

Podczas konferencji nie padła żadna konkretna lokalizacja, ani Rusałka, gdzie obecnie Akademia Motoru ma swoje boiska, ani też stadion przy ul. Kresowej. Czyżby dlatego, że to tereny, które mogłyby być niezwykle atrakcyjne dla nowego inwestora Motoru, który także działa w branży deweloperskiej? Czy Zbigniew Jakubas bezinteresownie chciałby inwestować w lubelski klub tak wielkie pieniądze, o których się mówi? – pojawiają się pytania.

Jakubas na konferencji mówił, że chce zrobić coś dla Lublina, że to Jego miasto, że czuje do niego wielki sentyment. A piłka nożna? – Jest dla hobbistów, dla tych którzy mogą poświęcić swój czas i pieniądze i mogą coś zrobić. To nie jest biznes – mówił przypominając, że w polskiej ekstraklasie są tylko dwa kluby które są na plusie. BS

Kim jest nowy inwestor?

Zbigniew Jakubas ma 68 lat. Jest przedsiębiorcą i inwestorem, właścicielem Grupy Kapitałowej Multico. Urodził się w Lublinie. Absolwent Technikum Przemysłowo-Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie i Wydziału Elektrycznego Politechniki Częstochowskiej (1978). Od wielu lat plasuje się w czołówce rankingu najbogatszych Polaków – w tegorocznym zestawieniu magazynu Forbes z majątkiem wycenianym na ponad 1,7 miliarda złotych znalazł się na 21. miejscu.

W Lublinie był m.in. właścicielem „Kuriera Lubelskiego” i udziałowcem w lubelskim Radiu Puls. W 1996 roku firma Multico, której był szefem została głównym udziałowcem sprywatyzowanych Lubelskich Zakładów Graficznych. Dziś w miejscu zburzonej w 2014 roku drukarni stoi wybudowane przez Multidruk osiedle. Z kolei firma Wartico Invest, której jest właścicielem przy Al. Racławickich 28 a wybudowała apartamentowiec w miejscu ostatniego, większego skweru w centrum miasta. Firmy Jakubasa zapowiadają kolejne inwestycje mieszkaniowe w Lublinie.