Milion na dobry początek

Świdnicki szpital otrzyma milion złotych na modernizację i wyposażenie swoich przychodni specjalistycznych

Będzie winda, odnowione gabinety, nowoczesny ultrasonograf, echokardiograf i aparat EKG – to tylko część zmian, jakie czekają SP ZOZ w Świdniku. A wszystko dzięki projektowi, na który świdnicki szpital pozyskał 850 tysięcy złotych unijnego dofinansowania. Dyrektor Jacek Kamiński jest przekonany, że to nie ostatnia dobra wiadomość dla lecznicy i jej pacjentów, bo lada chwila uda się pozyskać prawie 7 mln zł na modernizację i zakup aparatury medycznej, w tym tomografu.


– Dotarła do nas informacja, że nasz projekt dotyczący Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej, w skrócie AOS, otrzyma unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Projekt ma swoją historię. Był przygotowany ponad rok temu. Musieliśmy spełnić bardzo wyśrubowane kryteria wyboru, w tym tzw. „IOWISZ”, czyli Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia, który określa priorytety regionalne województwa w zakresie AOS-u, oraz rygorystyczną ocenę NFZ i wojewody lubelskiego – mówi Jacek Kamiński, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Świdniku.

Projekt opiewa na łączną kwotę 1 mln zł. Z tego 850 tys. zł – to środki unijne, a 150 tys. zł wkład własny. Zostanie on zagwarantowany kredytem poręczonym przez powiat świdnicki.

– Nie posiadamy własnych środków, więc gdyby nie kredyt, na wkład własny, pewnie nie byłoby nas stać. Inwestowanie w małych ośrodkach jest bardzo trudne, dlatego tym bardziej cieszy nas pozyskane dofinansowanie. W realiach i warunkach szpitala powiatowego milion złotych to jest naprawdę duża kwota – wyjaśnia J. Kamiński.

Projekt składa się z dwóch części. Pierwsza dotyczy modernizacji i remontów praktycznie wszystkich przychodni specjalistycznych (ginekologiczno-położniczej, kardiologicznej i diabetologicznej, chirurgicznej, ortopedycznej, hematologicznej, endokrynologicznej oraz poradni gruźlicy i chorób płuc), które mieszczą się w budynku przy Leśmiana 4.

Pojawi się też winda, którą pacjenci będą mogli wygodnie wjechać na piętro. Prace te mają kosztować około 0,5 mln zł. Pozostała kwota zostanie przeznaczona na zakup aparatury i sprzętu medycznego.

– Poradnię „K” wyposażymy w nowoczesny aparat USG. To niesłychanie ważne, jeśli chodzi o wczesną patologię ciąży, wykrywanie różnego rodzaju wad. Wcześniej nigdy takiego aparatu u nas nie było. Dzięki temu sprzętowi unikniemy też fatygowania pacjentek na badania do szpitala. Poradnia wzbogaci się również o kardiotokograf, kolposkop, nowy fotel ginekologiczny oraz detektory tętna płodu – wylicza dyrektor lecznicy.

Do poradni kardiologicznej zakupiony zostanie echokardiograf z funkcją kolorowego Dopplera, aparat EKG i przenośny defibrylator.

– Dzięki tym urządzeniom ta podstawowa diagnostyka zacznie się już na poziomie poradni kardiologicznej. Defibrylator w warunkach lecznictwa otwartego używany jest rzadko, ale w sytuacji, gdyby pacjent trafił w ostrym stanie do poradni, a nie szpitala i miałby objawy wymagające resuscytacji czy użycia energii elektrycznej, będziemy mogli użyć tego sprzętu – mówi dyr. Kamiński.

Do poradni chirurgicznej zakupiony zostanie nowy stół zabiegowy, lampa zabiegowa i ssak medyczny. Poradnia ortopedyczna zostanie doposażona w densytometr i piłę do gipsu; poradnia hematologiczna – w mikroskop optyczny z zestawem do barwienia preparatów; natomiast poradnia gruźlicy i chorób płuc w spirometr, urządzenie do automatycznej dezynfekcji pomieszczeń, lampę bakteriobójczą i nebulizator pneumatyczny.

– Będziemy robić wszystko, aby rozpocząć realizację tego projektu na początku 2019 roku i cieszyłbym się bardzo, gdyby do końca roku udało nam się to zrealizować – mówi dyrektor SP ZOZ. – Obawiam się jedynie o to, czy uda nam się znaleźć wykonawcę robót budowlanych, bo, jak wiemy, coraz o nich trudniej. Mam również nadzieję, że zaproponowane ceny będą miały pokrycie w naszym kosztorysie. Kiedy uda nam się zakończyć projekt, w istotny sposób poprawią się warunki udzielania świadczeń zdrowotnych w naszych poradniach oraz ich jakość. Nowoczesny i lepszy sprzęt zwiększy dostępność do świadczeń bez konieczności hospitalizacji. Oczywiście realizacja projektu będzie wiązała się z pewnymi uciążliwościami dla pacjentów. Już dziś za nie przepraszam, ale mam nadzieję, że kiedy skończmy już projekt, pacjenci będą zadowoleni.

Władze szpitala liczą, że lada dzień podpiszą umowę z Urzędem Marszałkowskim w sprawie projektu AOS. Czekają również na rozstrzygnięcie megaprojektu, w ramach, którego do świdnickiego szpitala może trafić prawie 7 mln zł na modernizację, zakup sprzętu i aparatury medycznej, w tym oczekiwanego przez pacjentów tomografu. (w)