Miliony (z przemytu) i przekupny mundur

Do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił właśnie akt oskarżenia przeciwko pięciu członkom zorganizowanej grupy przestępczej z powiatów chełmskiego i hrubieszowskiego, zajmującej się przemytem papierosów z Ukrainy. Pomagał im przekupiony pogranicznik.

W toku śledztwa prokurator z lubelskiego wydziału Prokuratury Krajowej w Lublinie ustalił, że w okresie od początku czerwca do października 2014 roku grupa pod kierownictwem Grzegorza K., w skład której wchodzili mieszkańcy powiatów chełmskiego i hrubieszowskiego, dokonała licznych przemytów papierosów przez rzekę graniczną Bug. Wypełnione po brzegi nielegalnymi w Polsce fajkami kartony, szczelnie owinięte czarną folią, przypływały z Ukrainy łodziami pontonowymi.

Tu były rozładowywane, a następnie odbierane przez poszczególnych członków grupy, którzy wywozili je specjalnie przystosowanymi do tego celu samochodami terenowymi do poszczególnych „dziupli”. Śledczy zgromadzili dowody na przemyt około 3,2 miliona sztuk papierosów różnych marek. Ustalono w ten sposób, że w wyniku działalności grupy przestępczej Skarb Państwa stracił ponad 3 miliony złotych.

„Przemyty były możliwe dzięki pomocy skorumpowanego funkcjonariusza straży granicznej, który w zamian za korzyści majątkowe w wysokości od 6 do 12 tysięcy złotych, co najmniej 4-krotnie, przekazywał członkom grupy informacje o rozmieszczeniu patroli SG w terenie” – poinformowało w środę (29 lipca) biuro prasowe Prokuratury Krajowej.

Funkcjonariusze CBŚP z Lublina zatrzymali podejrzane osoby, zabezpieczono też od nich mienie w postaci nieruchomości o łącznej wartości blisko 2,5 miliona złotych. Po zarzutach trójka trafiła do aresztu tymczasowego. Teraz postępowanie prokuratorskie dobiegło końca i sprawa niebawem trafi na wokandę Sądu Okręgowego w Lublinie. Pięciu oskarżonym o kierowanie i udział w zorganizowanej grupie, udzielanie korzyści majątkowych oraz popełnienie przestępstw skarbowych grozi do 10 lat pozbawienia wolności. (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here