Miotły poszły w ruch

Wiosenne porządki Lublina idą pełną parą

Od ubiegłego tygodnia w Lublinie trwa wiosenne sprzątanie dróg, chodników, ścieżek rowerowych, ale też przystanków autobusowych czy placów i alejek na terenach rekreacyjnych. Łączne koszty porządków przekroczą milion złotych. Sam koszt oczyszczenia pasów drogowych to ok. 700 tys. zł.


– Najbliższe tygodnie to czas intensywnych prac porządkowych w mieście. To standardowe działanie naszych służb prowadzone zaraz po zakończeniu zimy. Sukcesywnie będziemy prowadzić również naprawy uszkodzeń i ubytków w jezdniach. Jak co roku w przestrzeni Lublina nie zabraknie też kwietnych aranżacji, które pojawią się w najbardziej reprezentacyjnych lokalizacjach. Po raz kolejny kładziemy także nacisk na akcję wiosennego sprzątania terenów publicznych w ramach akcji „Posprzątajmy Lublin na wiosnę”, do której zapraszam wszystkich mieszkańców – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Jezdnie i chodniki oczyszczane są z zalegającego piasku i innych pozostałości po zimowym utrzymaniu miasta, jak również z zaśmieceń oraz pojawiających się odrostów roślinności. Podobne prace dotyczą ciągów pieszych poza pasem drogowym. Część terenów w centrum miasta, które są objęte stałym sprzątaniem, jak np. obszar Placu Litewskiego, deptaka czy Ogrodu Saskiego nie wymaga takich robót i w związku z tym zostały one od razu przekazane do oczyszczania w trybie letnim. Natomiast powierzchnie placów i ciągów komunikacyjnych, które w wyniku kontroli zostaną ocenione jako zapiaszczone, przed włączeniem w letnie harmonogramy, będą objęte dodatkowym oczyszczaniem pozimowym. Będzie się to wiązało dla miasta z dodatkowym wydatkiem rzędu ok. 40 tys. zł.

Trwają także prace przy myciu słupków i wiat przystankowych. Sprzątanie odbywa się zgodnie z zasadą – od przystanków usytuowanych w ścisłym centrum Lublina w kierunkach peryferyjnych. W sumie sprzątanych jest ponad 780 przystanków znajdujących się na terenie miasta. W tym zakresie prace realizują ekipy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, które na ten moment oczyściły już prawie sto przystanków.

Rozpoczęła się także wiosenna część pielęgnacji zieleni. Aktualnie grabione są pozostałe jeszcze liście, trwają także zabiegi przy krzewach i nasadzeniach ozdobnych. Kolejnym etapem będzie przygotowanie rabat kwietnych oraz z traw ozdobnych. Prace będą polegały na cięciu przekwitłych kwiatostanów, dosypaniu kory, pieleniu oraz uzupełnieniu roślin. Na przełomie marca i kwietnia zostaną obsadzone bratkami rabaty na Placu Litewskim, placu Krąpca, w Ogrodzie Saskim i Parku Bronowickim oraz konstrukcje kwietnikowe na Pl. Łokietka. Do miejskiego krajobrazu wrócą też donice, skrzynki i konstrukcje z aranżacjami kwietnikowymi w ścisłym centrum (m. in. wzdłuż ul. Lubartowskiej) oraz na ul. Muzycznej, al. Tysiąclecia i ul. Jana Pawła II.

Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here