„Mironczarnie” zachwyciły jurorów w Nowym Jorku

Chór „Akademos” został zaproszony do Nowego Yorku jako jeden z sześciu chórów szkół średnich z całego świata

Chór „Akademos” z Międzynarodowych Szkół Paderewski w Lublinie może wziąć udział w finale prestiżowego konkursu „New York International Music Festival”, organizowanego przez nowojorską Carnegie Hall. Na drodze do sukcesu za oceanem stoi młodym ludziom tylko brak pieniędzy. Na wyjazd całego chóru potrzeba 90 tysięcy złotych.


Chór „Akademos” został zaproszony do Nowego Yorku jako jeden z sześciu chórów szkół średnich z całego świata. Będzie tam również jedynym reprezentantem Polski w kategorii High School. Koncert jest ogromną szansą dla młodych wokalistów, ale również wspaniałą promocją Lublina i Polski w tak wyjątkowym miejscu. Młodzi ludzie środki na wyjazd zbierali m. in. na internetowym portalu zrzutka.pl. Udało im się zgromadzić ponad 16 tys. złotych, ale to wciąż zbyt mało, aby na lot za ocean i pobyt w USA mogli sobie pozwolić wszyscy członkowie 46-osobowego chóru.

– Marzenie o wylocie do Stanów Zjednoczonych towarzyszyło nam już od dawna. Szansa pojawiła się w tym roku – tłumaczy Elżbieta Niczyporuk, dyrygent chóru. – Przeglądałam w Internecie informacje o konkursach i wyświetliła mi się wiadomość o nowojorskim konkursie. W pierwszym momencie pomyślałam, że to zbyt prestiżowe wydarzenie, ale po wczytaniu się w regulamin postanowiłam spróbować – tłumaczy.

Do organizatorów pani dyrygent przesłała dwa najlepsze utwory chóru m.in. „Mironczarnię” wymagający dykcyjnie utwór, w którym muzykę do słów Mirona Białoszewskiego napisał Jakub Neske. Pozytywna odpowiedź i zaproszenie do USA przyszło po kilku dniach. – To było dla nas zaskoczenie i wielki zaszczyt – podkreśla Elżbieta Niczyporuk.

Chór dla Polonii

Chórzyści chcieliby przedłużyć nieco swój pobyt w Stanach. Mają już zaproszenie od Polaków z New Jersey, którzy chcą ich gościć w swoich domach. Mają też plany koncertów dla Polonii. W harmonogram pobytu w USA wpisany jest również koncert w Waszyngtonie. – Bardzo chcielibyśmy zaśpiewać w rezydencji ambasadora Polski. Planujemy taki koncert – potwierdza Elżbieta Niczyporuk. Zespół jest w trakcie szlifowania repertuaru, bo koncert w nowojorskim Carnegie Hall już w kwietniu przyszłego roku. Młodzież z „Paderewskiego” ma nadzieję, że uda jej się zaśpiewać na jednej z najsłynniejszych scen na świecie i wciąż liczy na hojność sponsorów. Emilia Kalwińska

Chór „Akademos” dla licealistów powstał w 2006 roku, w ramach ogólnopolskiego programu, „Śpiewająca Polska”. W 2010 roku powstał „Akademos Junior”, dla dzieci z klas 4-6 i „Akademos Kids” dla maluchów z klas 1-3. W tym roku został też powołany chór „Akademos Teachers” złożony z nauczycieli szkół „Paderewski.”

Pieniądze na wyjazd chórzystów można przekazywać, wpłacając je na konto opiekującej się chórem Fundacji Leszka Podkańskiego: 72 1140 1094 0000 5831 3100 1006.