Młoda krew

Spotkanie gimnazjalistów z honorowymi krwiodawcami

Od 45 lat krwiodawcy z Klubu HDK-PCK przy PZL-Świdnik systematycznie oddają krew, bo jak przekonują, to najcenniejszy dar, który można podarować drugiemu człowiekowi. Do tego samego zachęcają innych, w tym również młodzież.


Spotkanie, podczas którego promowano Krwiodawstwo, odbyło się ostatnio w Szkole Podstawowej nr 3 w Świdniku. Młodzież z oddziałów gimnazjalnych, która wzięła w nim udział, mogła dowiedzieć się m.in., kto może zostać krwiodawcą i dlaczego warto oddawać krew.
– Od kilkudziesięciu lat spotykam się z młodzieżą. Zawsze jest to dla mnie ogromna przyjemność, kiedy mogę przekazać swoją wiedzę młodym ludziom. Oni z zainteresowaniem słuchają i chcą włączać się w to dzieło ratowania życia. Zaobserwowałem, że po takich spotkaniach młodzi ludzie po osiągnięciu pełnoletniości chętnie zgłasza się do oddawania krwi. Zdarza się, że nie wszyscy chętni mogą tę krew oddać, bo np. są jakieś przeciwwskazania i należy coś zmienić, by móc stać się krwiodawcą. Podczas spotkań rozmawiamy również o tym – mówi Andrzej Słotwiński, prezes Klubu HDK-PCK im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy PZL-Świdnik, serdecznie dziękując dyrektorowi szkoły za zaproszenie. (w)