Młodzi przejmą władzę

fot. archiwum

Już w tym tygodniu, w środę 8 maja studenci zawładną naszym miastem. Przejmą od władz symboliczne klucze do jego bram i rozkręcą największe imprezy po tej stronie Wisły.


Jak co roku młodzi zaczną od korowodu – tym razem motywem przewodnim będą superbohaterowie. – Ruszy on z placu Litewskiego. Następnie przejdzie Krakowskim Przedmieściem, Al. Racławickimi, ul. Sowińskiego, ul. Głęboką, ul. Nadbystrzycką i ul. Wapienną, gdzie wkroczymy na tereny zielone Politechniki Lubelskiej, na których rozpoczną się koncerty – poinformował Tomasz Pieńkosz, przewodniczący Samorządu Studenckiego Politechniki Lubelskiej.

Podczas Juwenaliów wystąpią m.in. Enej, Happysad, Kękę, Ania Dąbrowska, O.S.T.R., Organek i Kult. W ramach wydarzenia odbędą się też imprezy towarzyszące, m.in. Przegląd Kapel Studenckich, Jeden z Polibudy, Wielkie Grillowanie, Cały Dzień Sportu, Igrzyska Piwne oraz kurs samoobrony i zumby dla kobiet.

Łączona zabawa

Od 9 do 12 maja br. na terenie Browaru Perła (ul. Bernardyńska 15) studenci będą bawili się na największej corocznej imprezie – Kozienaliach i Medykaliach z WySPĄ i WSSP.

Wśród gwiazd sceny głównej nie zabraknie imponujących jubileuszy – 10 maja pojawi się zespół Dżem, który obchodzi w tym roku wyjątkowy jubileusz 40-lecia. Pierwszego dnia gwiazdą wieczoru będzie warszawski raper Sokół. W sobotę wystąpi Nosowska, a w niedzielę – francuski duet specjalizujący się w muzyce klubowej – Ofenbach. Na scenie głównej pojawi się też grupa Albo Inaczej, składająca się z Eldo, Tetris, Natalii Nykiel, Ralpha Kamińskiego i Piotra Zioła, zaś na Scenie Perła Export – kolejne gwiazdy, m.in.: KAMP! i Rebeka, Kwiat Jabłoni, Muchy, The Dumplings.

Organizatorzy przygotowali też coś dla fanów stand-upu. W Lublinie pojawią się m.in. Sebastian Rejent, Michał Kempa, Karol Kopiec i Wojtek Fiedorczuk. Nie zabraknie również osobistości znanych z YouTube’a: Cyber Marian, Urbex History, twórcy Naukowego Bełkotu oraz MaturaToBzdura.

Zielona Feliniada WSEIada

W kolejnym tygodniu swoje święto będą mieli studenci tych uczelni. Koncerty odbędą się w dniach 18-19 maja na terenach zielonych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (ul. Dobrzańskiego 33 na Felinie). Pierwszy dzień upłynie tutaj w rytmie hip-hopu, a kolejny dzień tradycyjnie disco polo. W sobotę wystąpią więc: Sarius, Kali i Łąki Łan. Zaś w niedzielę studenci będą bawili się przy utworach: Malibu, Megustar, Miły Pan, Top Girls i jednego z najbardziej znany artystów Zenona Martyniuka i zespołu Akcet.

Oczywiście zaplanowano tutaj szereg imprez towarzyszących: XVI Akademickie Mistrzostwa Jeździeckie w ujeżdżeniu i skokach, „LEVEL UP” i Bieg „UP na 5” .

KULturalia

Na koniec na koncerty zaprosi samorząd studentów KUL. W dniach 24-25 maja na placu Teatralnym wystąpią m.in. Skubas i Bovska. Organizatorzy będą sukcesywnie podawać nazwiska kolejnych artystów.

Dla uczestników przygotowano też inne aktywności – np. Dzień Gier Planszowych (14 maja) czy turniej siatkówki.MG

W szalone noce więcej kursów

Dodatkowe autobusy wyjadą na lubelskie ulice w trakcie Dni Kultury Studenckiej. Zarząd Transportu Miejskiego zdradził szczegóły.

Od środy, 8 maja do soboty, 11 maja w trakcie Juwenaliów, które odbędą się na terenach zielonych Politechniki Lubelskiej, ZTM uruchomi dodatkowe kursy dla linii numer: 14 (w kierunku Węglinka), 15 (w kierunku os. Choiny), 26 (w kierunku Węglina), 39 ( w kierunku Mełgiewska WSEI) i 158 (w kierunku Felina). – Autobusy będą odjeżdżały z przystanków Politechnika 01 i 02 sukcesywnie, w miarę potrzeb, od około godziny 23, do zakończenia koncertów, czyli do godz. 24-24.30 – informuje Justyna Góźdź, inspektor ds. marketingu i kontaktów z mediami w ZTM.

Od środy, 8 maja do niedzieli, 12 maja (tego dnia zakończą się Medykalia i Kozienalia przy Browarach Lubelskich na ul. Bernardyńskiej) częściej kursować będzie komunikacja nocna. Linie N1, N2 i N3 pomiędzy godz. 23 a 1.30 odjeżdżać będą co 15 minut, między godz. 1.30 a 2.30 co pół godziny, a między godz. 2.30 a 4.30 co godzinę. GR