Mniej pieniędzy, mniej wniosków

Nowe zasady, podział na projekty osiedlowe i ogólnomiejskie, mniejsza pula pieniędzy na tzw. duże inwestycje i po raz pierwsze niezbędne podpisy poparcia dla zgłaszanego zadania spowodowały, że do przyszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego złożono zaledwie niespełna 60 wniosków ze wszystkich dziesięciu chełmskich osiedli.

W minioną środę 23 bm. minął termin składania wniosków do budżetu obywatelskiego na 2020 rok. Chełmianie zgłosili łącznie 59 wniosków. W poprzednich latach było ich znacznie więcej, ale w tym roku zmieniły się zasady i być może z tego powodu projektów jest mniej.

Przede wszystkim pieniądze zostały podzielone na pule obejmujące projekty osiedlowe i ogólnomiejskie. Zmniejszyła się też całościowa kwota z 2,5 mln zł na 2 mln zł, z czego 80 proc. przeznaczone na wnioski osiedlowe, a 20 proc. na ogólnomiejskie. W poprzednich latach za 250 tys. zł można było na przykład wymienić nakładkę na ulicy osiedlowej, czy wybudować kilkaset metrów chodnika.

W przyszłym roku możliwości będą mniejsze. Zgodnie z założeniami projekty osiedlowe zostały podzielone na trzy grupy: kulturalno-społeczne do 5 tys. zł, małe inwestycje do 25 tys. zł i duże inwestycje powyżej 25 tys. zł. Duże osiedlowe przedsięwzięcia mogą kosztować maksymalnie 130 tys. zł. Co ważne, pod każdym projektem należało zebrać odpowiednią liczbę podpisów, popierających wniosek.

Najwięcej projektów, bo trzynaście, złożyli mieszkańcy osiedla Cementownia. Nieco mniej, osiem wpłynęło z osiedla Rejowiecka. Po pięć wniosków złożyli mieszkańcy Działek, Dyrekcji Górnej i Zachodu, po cztery – Śródmieścia i Kościuszki, trzy – z osiedla Słoneczne, zaś po dwa z XXX-lecia i Dyrekcji Dolnej. Na wykorzystanie pieniędzy z puli ogólnomiejskiej mieszkańcy złożyli osiem wniosków.

Do czwartku 31 października potrwa weryfikacja wszystkich zgłoszeń. Lista projektów zakwalifikowanych do głosowania ukaże się najpóźniej 3 listopada. Z kolei od 4 do 8 listopada potrwa głosowanie. W połowie przyszłego miesiąca zostanie opublikowana lista wniosków zakwalifikowanych do realizacji w ramach przyszłorocznego budżetu Chełma. (mas)