Mocni w Duchu Świętym

W dniach 8-14 kwietnia 2018 roku Kościół katolicki w Polsce przeżywa 74. Tydzień Miłosierdzia. Tym razem przebiega on pod hasłem: „Mocni w Duchu Świętym”.


Obchody Tygodnia Miłosierdzia odbywają się od 23 lutego 1937 roku. Były one realizowane zwykle w październiku. Od 2013 roku początek Tygodnia Miłosierdzia przypada w Niedzielę Bożego Miłosierdzia. Obchody organizowane są przez Caritas, a ustanowiona przez Jana Pawła II Niedziela Miłosierdzia jest świętem patronalnym Caritas.
Caritas pomogła już trzem milionom potrzebujących. „Przez wasze wrażliwe serca i pomocne dłonie Duch Święty pociesza strapionych, niesie konkretną pomoc w trudnościach oraz wielu naszym siostrom i braciom przywraca utraconą godność” czytamy w Liście Pasterskim Episkopatu Polski na Niedzielę Miłosierdzia, która stała się okazją do świątecznego spotkania tych, którzy, na co dzień oddają się pracy charytatywnej, niosąc pomoc bliźnim. Chodzi tu przede wszystkim o wolontariuszy zwłaszcza ze szkolnych kół Caritas oraz parafialnych i diecezjalnych zespołów Caritas. Niedziela Miłosierdzia jest dobrym momentem, by uświadomić sobie, jak wiele jest rodzin i osób w trudnej, czasem tragicznej sytuacji życiowej i finansowej, a także, jak szeroka i skuteczna pomoc z Caritas do nich dociera. Jest to także święto tych, którzy czują się wewnętrznie wezwani do tego by naśladować Chrystusa jako dobrego Samarytanina i dla samej Caritas okazja do wyrażenia wdzięczności wszystkim swym ofiarodawcom.
W encyklice „Deus Caritas est” („Bóg jest miłością”) papież Benedykt XVI przypomina o tym, że wewnętrzna struktura Kościoła jest zbudowana na trzech filarach: sakramentach, posłudze słowa i miłosierdziu. W ostatnią niedzielę w parafiach archidiecezji lubelskiej odbyła się zbiórka do puszek, której celem było zebranie środków finansowych na działalność hospicyjną. W parafiach w Lublinie i Krasnymstawie znakiem solidarności i podziękowania był wręczany darczyńcom żonkil. Było to szczególnie ważne wydarzenie dla Centrum Charytatywnego w Krasnymstawie, w którym od roku 2017 Caritas Archidiecezji Lubelskiej prowadzi Hospicjum Domowe. Otacza ono opieką nieuleczalnie chorych pacjentów, w terminalnej fazie choroby nowotworowej. Hospicjum Domowe Caritas w Krasnymstawie działa dzięki ofiarności ludzi dobrej woli, a opieka hospicyjna, mimo braku kontraktu z NFZ, jest bezpłatna. Patronem krasnostawskich „Pól nadziei” została Beata Mazurek, wicemarszałek Sejmu RP oraz Teresa Hałas, poseł na Sejm RP i Hanna Mazurkiewicz, burmistrz Krasnegostawu.
Ogólnie rzecz biorąc celem Tygodnia Miłosierdzia jest przede wszystkim budzenie wrażliwości na potrzeby ludzi chorych, samotnych, bezrobotnych, bezdomnych, a także prześladowanych. Obchody są okazją do głębszej refleksji na temat miłosierdzia czynionego na co dzień. Służą także prezentacji pracy różnych organizacji charytatywnych i są zachętą do aktywnego włączania w dzieła miłosierdzia.
Elżbieta Kasprzycka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here