Można pożyczyć więcej

Na mieszkanie można pożyczyć od banku więcej niż przed rokiem. W ciągu ostatnich 12 miesięcy zdolność kredytowa trzyosobowej rodziny wzrosła o ponad 61 tys. zł – wynika z szacunków Open Finance. Marna to pociecha skoro, aby ją wykorzystać, trzeba mieć potężny wkład własny w kwocie 120 tysięcy złotych.


Trzyosobowa rodzina, w której oboje rodziców pracuje powinna móc zadłużyć się na zakup mieszkania na kwotę 471 tys. zł – wynika z najświeższych danych zebranych przez Open Finance. Wartość ta jest medianą, a więc połowa banków chciałaby modelowej rodzinie pożyczyć więcej, a połowa zaoferowałaby mniejszą kwotę. To o niecałe 5 tys. zł mniej niż przed miesiącem i aż o 61,3 tys. zł więcej niż przed rokiem.
Co się stało, że banki tak chętnie chcą pożyczać na zakup mieszkań? Niestety, gdy przyjrzeć się sprawie z bliska, to okaże się, że wcale nie jest aż tak dobrze.
– Spora część obserwowanego przyrostu wynika po prostu z przyjętej metodologii. Co roku aktualizujemy dochód, którym dysponuje rodzina stosownie do zmian przeciętnego wynagrodzenia publikowanego przez GUS. I tak dane urzędowe podsumowujące 2016 rok sugerują, że dwie osoby powinny otrzymywać „na rękę” kwotę 5772,06 zł, co oznacza wzrost o 3,5% (r/r). Gdyby tego było mało, aby wykorzystać potencjalną zdolność kredytową, trzeba mieć też wkład własny w kwocie odpowiadającej 20% wartości kupowanego lokum. W badanym przypadku oznacza to konieczność posiadania prawie 120 tys. zł. Do tego warto dodać pieniądze potrzebne na pokrycie kosztów transakcyjnych oraz wyposażenia i wykończenia mieszkania. Posiadanie wysokiej zdolności kredytowej nie cieszy więc dziś aż tak bardzo jak przed laty, kiedy dostępne były kredyty na przynajmniej 100% wartości nieruchomości – podkreśla Bartosz Turek, analityk Open Finance.
Do obliczeń przyjęto też inne optymistyczne założenia. Kredytobiorcy mają dobrą historię kredytową i nie są zadłużeni. Do tego rodzina skłonna jest skorzystać z dwóch dodatkowych produktów – rachunku bankowego, na który będzie przelewane wynagrodzenie oraz karty płatniczej lub kredytowej.
Najwyższą zdolność kredytową dla modelowej rodziny zadeklarowały Euro Bank i ING Bank Śląski. Te instytucje byłyby na 30 lat skłonne pożyczyć ponad 500 tys. zł.
Na drugim biegunie uplasował się Bank Pocztowy ze swoją promocyjną ofertą. Instytucja ta jednak najbardziej zachowawczo podchodziła do możliwości finansowych klientów, oferując im zadłużenie się na około 390 tys. zł.

Zdolność kredytowa 3-os. rodziny z dochodem prawie 5,8 tys. zł netto

Euro Bank 514 747
ING Bank Śląski 510 393
Raiffeisen Polbank 497 000
Bank Millennium 490 000
PKO Bank Polski 480 950
Bank Zachodni WBK 471 086
Alior Bank S.A. 462 448
Bank Pekao 461 421
mBank Hipoteczny 453 766
Deutsche Bank 435 000
Bank Pocztowy 389 675
Przypadek: małżeństwo z jednym dzieckiem. Obie dorosłe osoby pracują od 3 lat na pełny etat na umowie na czas nieokreślony, Dochód modelowej rodziny – 5772,06 zł netto miesięcznie. Modelowy kredytobiorca mieszka w mieście z 300 tys. mieszkańców i ma pozytywną historię kredytową. Nie posiada kart kredytowych i limitów na kontach. Rodzina posiada samochód wart 15 tys. Przeciętne deklarowane miesięczne koszty utrzymania na poziomie 1,5 tys. zł. Rodzina skłonna jest skorzystać z dwóch produktów – rachunku ROR z przelewem wynagrodzenia i karty płatniczej lub kredytowej.