Mundur na zwolnieniu lub na zasiłku

Spośród pełniących służbę na przejściu w Dorohusku celników 1/5 przebywa na zwolnieniu lub zasiłku opiekuńczym. W policji jest nieco lepiej z obsadą w czasie epidemii. A jak radzi sobie straż graniczna? Tego nie wiadomo, bo kierownictwo nie zezwala na upublicznienie informacji o absencji funkcjonariuszy. Czyżby mieli ku temu powody?

– W Komendzie Miejskiej Policji w Chełmie obecnie służbę pełni 293 funkcjonariuszy. Kilku z nich pozostaje na zasiłku opiekuńczym, a kilkunastu przebywa na zwolnieniu lekarskim – informuje podkom. Ewa Czyż, rzecznik prasowy KMP, zapewniając przy tym, że na koniec marca nie zauważono wzrostu absencji policjantów w czynnej służbie w stosunku do lutego. – Żaden z funkcjonariuszy nie był i nie jest objęty kwarantanną – dodaje podkomisarz.

Wiadomo natomiast, że kwarantanną objętych zostało kilku funkcjonariuszy straży granicznej (niezwiązanej jednak z pełnieniem obowiązków służbowych, a przykładowo dlatego, że żona strażnika wróciła z zagranicy). Ilu zaś pograniczników z Dorohuska w obawie przed zarażeniem zostało w domach, korzystając z zasiłku opiekuńczego na małe dziecko lub L4, tego oficjalnie nie wiadomo.

– Z uwagi na bezpieczeństwo granicy państwowej nie jest możliwe szczegółowe przedstawienie informacji dotyczącej absencji (ze wskazaniem jej powodów) funkcjonariuszy z Placówki SG w Dorohusku, a tym samym udostępnienie informacji o posiadanych siłach osobowych w konkretnym rejonie jej służbowej odpowiedzialności. Niemniej chciałbym zapewnić, iż aktualnie placówka posiada wystarczający skład osobowy funkcjonariuszy, aby zapewnić sprawną odprawę graniczną i właściwy poziom ochrony granicy państwowej – ucina rozmowę por. SG Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Można jedynie domniemywać, czy NOSG milczy z uwagi na procedury i obawę przed wykorzystaniem sytuacji przez przemytników czy dlatego, że aż tylu funkcjonariuszy złożyło na czas epidemii mundur do szafy.

U celników sprawa jest prosta – kto mógł, wykorzystał opiekę. Spośród 219 funkcjonariuszy zatrudnionych w Oddziale Celnym Drogowym w Dorohusku 37 przebywa w domach na zasiłku opiekuńczym, a 10 na zwolnieniu lekarskim.

– W porównaniu do ostatniego dnia lutego liczba przebywających na zwolnieniu zmalała o 13 funkcjonariuszy. Jednocześnie informujemy, że w miarę potrzeb oddział jest wspomagany przez funkcjonariuszy celno-skarbowych z przejść czasowo nieczynnych – informuje kom. Anna Sakowicz, z-ca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. (pc)