Murowani i słomiani

Tydzień temu pisaliśmy o najpoważniejszych kandydatach na fotel starosty, burmistrza i wójta gminy Włodawy. Teraz pora na pozostałe gminy powiatu i kandydatów na wójtów. Nasza lista jest z oczywistych względów niepełna. Komitety mają bowiem czas na zgłaszanie kandydatów na wójtów do 26 września. Wbrew buńczucznym zapowiedziom, raczej żadnej partii nie uda się zgłosić swoich kandydatów na wójtów we wszystkich gminach.

Gmina Hanna

Wójt Grażyna Kowalik rządzi już trzecią kadencję i jest murowaną kandydatką na kolejną reelekcję. Pomimo bardzo głośnej opozycji nie ma tak naprawdę żadnego poważnego konkurenta. Wśród potencjalnych kandydatów na przyszłego wójta wymienia się obecną przewodniczącą rady gminy Danutę Kononiuk. Chrapkę na fotel wójta mogą też mieć jej koledzy – Mariusz Oleszczuk i Czesław Wygiera. Ludowcy chcieliby także kogoś wystawić, choć już na pewno nie Michała Zaniuka, który pożegnał się z tą partią.

Gmina Hańsk

Obecny wieloletni wójt Marek Kopieniak (PSL), choć słabnie z każdym dniem, to jednak wciąż jest bardzo mocny. Wystartuje podobno po raz ostatni. Jako najpoważniejszego (i zapewne jedynego) pretendenta do tego fotela wymienia się Piotra Kazaneckiego, który już dwukrotnie stawał w szranki z M. Kopieniakiem, w ostatnich wyborach osiągając przyzwoity wynik. Ten znacznie młodszy kandydat o umiarkowanych poglądach ma bardzo realne szanse. Aczkolwiek gminni bukmacherzy wciąż obstawiają starego, a nie młodego.

Gmina Stary Brus

W tej nieco zapomnianej przez świat i ludzi gminie wójt Paweł Kołtun sprawuje urząd drugą kadencję. Jest kandydatem ludowców, choć w swojej biografii ma i „muśnięcie” PiS i PO. Choć jest jeszcze młody wiekiem, to jest dość mocno krytykowany za brak energii i zastój. Jego najpoważniejszą kontrkandydatką będzie wiceprzewodnicząca rady – Anna Fox-Hulme. Jej największą przewagą nad obecnym wójtem jest chęć działania oraz… uroda. Jeśli przekona do siebie znudzonych obecnym rządzeniem, to kto wie… .

Gmina Urszulin

W tej bardzo prorozwojowej gminie wójt Tomasz Antoniuk ma dosyć mocną pozycję. Jednak w ostatnim czasie wyrosła mu nie lada konkurentka – szefowa KRUS – Kamila Grzywaczewska, która otrzymała oficjalne poparcie zarówno od byłej premier Beaty Szydło, jak i wicemarszałek sejmu Beaty Mazurek. Niektórzy żałują jednak, że w szranki o fotel wójta nie stanie obecny wicestarosta Adam Panasiuk. Zdaniem wielu nie byłby bez szans. Wybrał jednak lojalność wobec partii (PSL) i kandyduje tylko do rady powiatu.

Gmina Wola Uhruska

Niewielu wyobraża sobie kogoś innego na stanowisku wójta niż Jana Łukasika, który rządzi Wolą Uhruską od ponad dwudziestu pięciu lat. Ale nie wszyscy są z tak małą wyobraźnią. Rękawicę podniosła radna Beata Kuczyńska-Jurek. Ta ambitna młoda dyrektor szkoły podstawowej w Uhrusku podobno ma pomysł na rozwój gminy i pełne poparcie ludowców. Jednak obecny włodarz ciągle jest wymieniany jako ten „niezatapialny”, przynajmniej dopóki wójt nie zbuduje stałego przejścia granicznego w Zbereżu. A to ma powstać już w drugiej połowie XXI wieku…

Gmina Wyryki

Wójt Andrzej Ćwirta sprawuje rządy jednoosobowo, tzn. bez pomocy zastępcy czy nawet sekretarza. Znany jest z uporu, determinacji oraz chęci posiadania decyzyjności w każdej, nawet najmniejszej sprawie. Wśród potencjalnych kandydatów dziś wymienia się przede wszystkim lokalnego lidera Mirosława Torbicza, który jest radnym w gminie Wyryki i przewodniczącym Klubu Radnych „Wyryckie Perspektywy”. Cieszy się coraz większym poważaniem w gminie jako m.in. prezes Stowarzyszenia „Koalicja Kulturalna”. A gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta. Coraz mocniejszą pozycję ma młody, energiczny i pełen pomysłów kandydat PiS – radny Bernard Błaszczuk, który może nieźle namieszać. Jedno jest pewne – w Wyrykach walka o stanowisko wójta będzie najbardziej wyrównana i konia z rzędem temu, kto wcześniej wytypuje zwycięzcę. (pk)