Muszla koncertowa w Ogrodzie Saskim im. Romualda Lipko

Lubelscy radni tym razem byli jednomyślni. Muszla koncertowa w Ogrodzie Saskim będzie nosiła imię zmarłego przed rokiem Romualda Lipko – lublinianina, wybitnego muzyka i kompozytora, współtwórcę zespołu Budka Suflera i autora jej największych przebojów, takich jak „Sen o dolinie”, „Jolka, Jolka pamiętasz” czy „Bal wszystkich świętych”.


Romuald Lipko urodził się 3 kwietnia 1950 roku w Lublinie i przez całe życie (zmarł 6 lutego 2020 r.) związany był z Kozim Grodem. Był autorem sukcesów nie tylko Budki Suflera, ale również wielu polskich wokalistek (Anna Jantar, Urszula, Irena Jarocka, Zdzisława Sośnicka, Izabela Trojanowska), dla których napisał śpiewane do dziś szlagiery.

– Minęło już kilkanaście miesięcy, odkąd Lublin pożegnał wybitnego lubelskiego muzyka, kompozytora i instrumentalistę – śp. Romualda Lipko. Od dłuższego już czasu zastanawialiśmy się nad najwłaściwszą formą upamiętnienia tej niezwykle zasłużonej dla muzyki i  kultury Lublina postaci.

Analizowaliśmy różne pomysły i głosy społeczne w tej sprawie. Uznaliśmy, że Muszla Koncertowa w Ogrodzie Saskim będzie właściwym miejscem. To od lat przestrzeń znakomitych ekspresji muzycznych i plenerowych koncertów w samym sercu Lublina – mówił prezydent Krzysztof Żuk, uzasadniając projekt uchwały o nadaniu muszli koncertowej imienia Romualda Lipko.

Na sesji w ubiegły czwartek poparli ją wszyscy radni. W ślad za tym już wkrótce na elewacji muszli zostanie zamontowana tablica lub np. neon, który będzie informował o jej nowym patronie. MK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here