Na Działkowca dmuchają na zimne

O to na jakim etapie są prace związane z budową ulicy Działkowca pytają władze Świdnika radni Marcin Magier i Włodzimierz Radek. Jak tłumaczą prosili ich o to mieszkańcy, którzy dopatrzyli się, że w projekcie przyszłorocznego budżetu miasta na inwestycję zapisano kwotę, która na pewno nie wystarczy na zrealizowanie inwestycji.


Położona we wschodniej części Świdnika ulica Działkowca to gruntówka. Wiosną ubiegłego roku miasto próbowało polepszyć jej stan. Dziury w nawierzchni wypełniono asfaltowym destruktem i wałowano, po czym na tak przygotowane podłoże wysypano grubą warstwę porządnego kruszywa drogowego i znów wałowano.

Okazało się jednak, że ta technologia nie jest tak dobra i trwała, jak początkowo mogło się wydawać, bo już niecały rok później mieszkańcy zgłaszali radnym, że ulica wymaga poprawek. Zlecono jej naprawę Pegimekowi zapewniając, że to już ostatnie takie prace, bo w planach jest budowa ulicy wraz z pełną infrastrukturą. Inwestycja została ujęta w planie budżetowym miasta na przyszyły rok.

Mieszkańcy ulicy zastanawiają się jednak, dlaczego w projekcie budżetu na budowę Działkowca zapisano jedynie 355 tys. zł, kiedy w Wieloletniej Prognozie Finansowej na 2021 r. była to kwota ponad 2 mln zł. Obawiają się, że to oznacza, iż budowa ulicy zostanie przełożona w czasie. O wyjaśnienie tej sprawy zwrócili się do radnych.

– Mieszkańcy bardzo uważnie śledzą wszelkie informacje dotyczące planowanych prac i prosili o rozwianie wątpliwości za pośrednictwem interpelacji. Ich szczególne obawy zwraca właśnie zmniejszenie kwoty przeznaczonej na realizację budowy w projekcie budżetu w stosunku do Wieloletniej Prognozy Finansowej. W związku z tym wspólnie z przewodniczącym Rady Miasta, panem Włodzimierzem Radkiem, zwróciliśmy się do władz miasta z prośbą o udzielenie szczegółowych wyjaśnień, a co za tym idzie rozwianiem pojawiających się wątpliwości – mówi radny Marcin Magier.

W interpelacji radni pytają również m.in o to, na jakim etapie są prace związane z realizacją tej inwestycji, jaki będzie jej koszt oraz kiedy rozpoczną się faktyczne prace budowlane.

Marcin Dmowski, zastępca burmistrz Świdnika ds. inwestycji i rozwoju, uspokaja.

– W tej chwili jesteśmy wciąż w procedurze pozyskania pozwolenia na budowę. Myślę, że powinniśmy ją dostać w pierwszym kwartale przyszłego roku. Jeśli tak się stanie, ogłosimy przetarg na wykonawcę i przewidujemy zacząć prace w połowie roku. Jeśli ten plan się uda, zakończenie inwestycji nastąpi na przełomie 2021 i 2022 roku. Mieszkańców dziwi kwota zapisana w projekcie budżetu, ale uspokajam, planujemy do tego dołożyć oszczędności poprzetargowe, tak jak to robiliśmy w tym roku. Działamy tak, że nie wstrzymujemy inwestycji, na które mamy pozwolenia. Jak tylko je dostajemy, ogłaszamy przetarg i ruszamy z inwestycją. Tak też będzie w tym przypadku – tłumaczy wiceburmistrz.

Wg szacunków Urzędu Miasta budowa liczącej ponad kilometr ulicy Działkowca wraz z infrastrukturą może kosztować ok. 3 mln zł. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here