Na Niecałej też marzą o termomodernizacji

Budynek SP nr 24 nie wygląda dziś najlepiej

Budynek Szkoły Podstawowej nr 24 i Przedszkola nr 4 przy ul. Niecałej od lat czeka na kompleksowy remont, a społeczność obydwu placówek z zazdrością spogląda na oświatowe obiekty, które objął realizowany przez miasto od kilku lat, ze wsparciem środków unijnych, projekt termomodernizacji. Do tego grona gmach przy Niecałej dołączy jednak nieprędko.

– Wydaje się, że brakuje większego zainteresowania naszą szkołą ze strony włodarzy miasta. Tymczasem brak ocieplenia to nie tylko straty finansowe, ale i wizerunkowe. Brudna elewacja i odpadający tynk robią kiepskie wrażenie, co przekłada się na obniżone zainteresowanie ze strony rodziców. Obawiamy się, że jest to prosta droga do zamknięcia szkoły w ciągu kilku lat – mówi pani Monika, mama jednego z uczniów SP nr 24.

Ratusz zapewnia, że takich planów nie ma, dostrzega za to potrzebę wykonania modernizacji gmachu przy ul. Niecałej. Niestety, na dziś perspektywa takiego remontu jest odległa, oczywiście z powodów finansowych. – Miasto stale modernizuje i poprawia stan budynków oświatowych, prowadząc przebudowy, termomodernizacje i remonty. Na tę chwilę trudno wskazać termin realizacji remontu Szkoły Podstawowej nr 24.

Budynek ten jest obiektem zabytkowym, stąd sposób prowadzenia ewentualnej inwestycji jest skomplikowany i będzie podlegał uzgodnieniom z konserwatorem zabytków. Nie bez znaczenia jest również koszt remontu zabytkowego obiektu. Dla porównania, koszt przebudowy budynku ZSE im. Vetterów przy ul. Bernardyńskiej wyniesie ponad 16 mln zł, w sytuacji gdy zwykła termomodernizacja szkoły kosztuje ok. 2-3 mln zł – mówi Monika Głazik z Urzędu Miasta Lublin.

Miasto planuje pozyskać na termomodernizację kolejnych placówek oświatowych, w tym SP nr 24, unijne dofinansowanie (w obecnej perspektywie finansowej udało się zdobyć ponad 16 mln zł na remont dziewięciu obiektów), ale nie wiadomo, kiedy i w ogóle czy będzie to możliwe.

– O możliwości uzyskania dofinansowania do inwestycji oświatowych będzie więcej wiadomo już po podziale środków z nowej perspektywy budżetu funduszy unijnych i ogłoszeniu wszystkich programów regionalnych i krajowych – wyjaśnia M. Głazik. Marek Kościuk

W ostatnich latach miastu udało się pozyskać unijne dotacje na termomodernizację 9 budynków oświatowych. Ich całkowita wartość wyniosła 31,5 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniosło ponad 16,3 ml zł. Inwestycje, w większości już zrealizowane, objęły: SP nr 33 przy ul. Pogodnej, III LO na placu Wolności, SP nr 18 przy ul. Długosza, SP nr 20 przy al. Piłsudskiego, SP nr 26 przy ul. Bronowickiej, Bursę nr 7 przy ul. Zemborzyckiej, ZSB wraz z Bursą nr 8 przy ul. Słowiczej, SP nr 6 przy ul. Czwartaków oraz ZST-K przy ul. Zemborzyckiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here