Na placu zgodnie z planem

Chełmscy urzędnicy zapewniają, że rewitalizacja placu Doktora Edwarda Łuczkowskiego przebiega zgodnie z planem i zakończy się latem tego roku. Prace obejmą wkrótce wymianę nawierzchni placu. Remontowany jest budynek wejścia do zabytkowej kopalni kredy, a „wyjście” z podziemi też czeka rewolucja, ale już w ramach osobnej inwestycji.

11 lipca ub.r. miasto podpisało umowę na rewitalizację placu Łuczkowskiego z Przedsiębiorstwem Robót Drogowych z Jaszczowa (woj. lubelskie). Umowa ta opiewa na 7 445 469,59 zł. Zakres robót na pl. Łuczkowskiego obejmuje „zabezpieczenie i remont reliktów piwnic na placu z ich nowym przykryciem, utwardzeniem placu, jego aranżacją i małą architekturą wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną”.

Prace na placu trwają, a chełmscy urzędnicy zapewniają, że przebiegają zgodnie z harmonogramem. Zdemontowano studnię, która zostanie odnowiona i docelowo wróci na swoje dawne miejsce. Wykonano też m.in. roboty rozbiórkowe, ziemne oraz konstrukcyjne związane z zabezpieczeniem zabytkowych piwnic znajdujących się pod placem.

– Kolejnym krokiem będzie wymiana nawierzchni placu – informują chełmscy urzędnicy. – Równolegle prowadzone są prace związane z remontem wejścia do Chełmskich Podziemi Kredowych (przy ul. Lubelskiej 55A). W ramach osobnego postępowania przebudowany zostanie budynek wyjścia z zabytkowej kopalni kredy przy ulicy Przechodniej. Na miejscu powstanie piętrowy budynek, który będzie pełnił funkcję kulturalno-oświatową.

Rewitalizacja placu potrwa do lata. (mo)